Zesłanie Ducha Świętego

"Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić." /Dz 2,1-11/

Dzień Zesłania Ducha Świętego nazywany bywa Pięćdziesiątnicą lub Zielonymi Świątkami. Nazwa bierze się od tego, że przyroda budzi się w tym czasie szczególnie mocno do życia i przeważa w niej kolor zielony. W naszym Kościele to święto ruchowe kończące okres wielkanocny.

Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego. Symbolem Ducha Świętego jest gołębica. Bywa on też przedstawiany w postaci ognistych języków.


ks. KR, 03 VI 2022 r.

Maryjny miesiąc maj


Miesiąc maj jest tradycyjnie poświęcony czci Najświętszej Maryi Panny. Będziemy w tych dniach gromadzić się na nabożeństwach tzw. "majówkach".

Początki tej tradycji sięgają Hiszpanii i wieku XIII, gdzie zbierano się przy obrazie Matki Bożej, śpiewano na Jej cześć Magnificat i przynoszono kwiaty.

Około 1725 r. ustalono sposób obchodzenia nabożeństw majowych, do czego przyczynił się jezuita Hannibal Dionizy z Werony w książeczce "Miesiąc Maryi".

Do połowy XVII w. majówki odprawiano głównie w klasztorach, dopiero później zwyczaj ten przejęły kościoły parafialne.


W naszym kościele nabożeństwa będziemy odprawiać każdego dnia o godz. 18:00 w wyjątkiem środy (godz. 17:00), soboty (godz. 17:30) i niedzieli (godz. 15:00).

Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.


ks. KR, 29 IV 2022 r.

Wielkanoc 2022


Serdecznie zapraszam do udziału w obchodach Świętego Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.


Msza św. Wieczerzy Pańskiej w czwartek o godz. 19:00.
Po Mszy św. procesja do ciemnicy i adoracja do godz. 21:00.


Liturgia Męki Pańskiej w piątek o godz. 19:00. Po obrzędach Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Bożego Grobu. Adoracja do godz. 21:00. Kolekta na kościoły w Ziemi św.

Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę o 20:30. Przynosimy świece. Na zakończenie procesja rezurekcyjna.


W piątek rano o godz. 7:30 Droga Krzyżowa i tzw. Ciemna Jutrznia.
W piątek i sobotę około godz. 8:30 spotkania ministrantów.
W sobotę rano o godz. 7:30 Godzina Czytań i Ciemna Jutrznia.

Spowiedź dziś przed każdą Mszą św. i w czasie każdej Eucharystii. W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę spowiedź od godz. 17:00 do 18:00. W Wielką Środę w Krogulnej o godz. 18:30. W Wielki Czwartek i Piątek w czasie adoracji po obrzędach.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę w Pokoju o godz. 11:00, 12:00, 13:00,
w Krzywej Górze o godz. 11:30, w Siedlicach o godz. 12:30 i w Krogulnej 12:45.


ks. KR, 11 IV 2022 r.

Rekolekcje wielkopostne


W duchu objawień Matki Bożej z La Salette chcemy przeżyć nasze tegoroczne wielkopostne rekolekcje. Wygłosi je ks. Grzegorz Zembroń – prowincjał Zgromadzenia Księży Saletynów z Warszawy. Rekolekcje w tym temacie były planowane już w roku 2020 ale z racji pandemii nie mogły się odbyć. Warto pamiętać, że w związku ze zmianami w obostrzeniach epidemicznych na terenie naszego kraju, biskup opolski wydał dekret odwołujący wszelkie wcześniejsze zarządzenia wydane w związku z wystąpieniem pandemii. Oczywiście odwołanie dotychczasowych zarządzeń i ograniczeń nie wyklucza możliwości zachowania środków ostrożności adekwatnych do aktualnej sytuacji epidemicznej.

CZWARTEK 07 kwietnia 2022r.
17:30 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
18:30 – (Pokój) – Msza św. z nauką rekolekcyjną;

PIĄTEK 08 kwietnia 2022r.
09:00 – (Pokój) SP – spotkanie dla klas I-III;
10:00 – (Pokój) SP – spotkanie dla klas IV-VI;
17:00 – (Krogulna) Droga Krzyżowa;
17:30 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
18:00 – (Pokój) Droga Krzyżowa;
18:30 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
19:30 – (Pokój) spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VII i VIII oraz młodzieży szkół średnich;

SOBOTA 09 kwietnia 2022r.
08:30 – odwiedziny chorych;
10:30 – (Pokój) Msza św. z Sakramentem Namaszczenia Chorych;
16:30 – (Krogulna) Spowiedź święta;
17:00 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
17:30 – (Pokój) Spowiedź święta;
18:00 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną;

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 10 kwietnia 2022r.
7:30 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną - zakończenie;
9:15 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną - zakończenie;
11:00 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną - zakończenie;

Serdecznie zapraszam do udziału.


ks. KR, 01 IV 2022 r.

Pomoc Ukrainie


Caritas Diecezji Opolskiej włącza się w ogólnopolską akcję PACZKA DLA UKRAINY. Caritas przygotowuje się do przekazania 200. tysięcy paczek, w których znajdą się m.in. żywność, środki higieniczne i kosmetyczne.

Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne. Przygotowanie paczki według wskazówek pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na Ukrainie.

Paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas. Waga nie powinna przekroczyć 18 kg.

Taki karton może przygotować jedna osoba, rodzina, kilka rodzin, znajomi, bądź jakakolwiek grupa osób (przygotowane paczki będziemy składać w Oazie. Lista produktów będzie przesłana elektronicznie).

Tak aby w naszej parafii została dostarczona odpowiednia liczna kartonów, prosimy bardzo aby osoby czy też grupy chcące przygotować taką paczkę przekazały informację na numer: 723 967 624 (można zadzwonić alby wysłać sms)


ks. KR, 22 III 2022 r.

Wielkoposte wydarzenia


Pielgrzymka wielkopostna do Miechowa i Imbramowic - sanktuariów Męki Pańskiej w diecezji kieleckiej,
w dniu 26 marca (sobota).
Wyjazd o godz. 6:00, powrót około godz. 19:00.

W Miechowie pobyt w godz. 10:00-13:00 (historia, Droga Krzyżowa) oraz w Imbramowicach pobyt w godz. 13:30 - 16:00 (Msza św., poczęstunek, historia)
Koszt 75 zł (przejazd, poczęstunek).

Rekolekcje wielkopostne w tym roku odbędą się przed Niedzielą Palmową w dniach 07-10 kwietnia.
Wygłosi je ks. Grzegorz Zembroń,
prowincjał księży saletynów z Warszawy.
Rekolekcje oparte będą na treści objawień
Matki Bożej z La Salette.ks. KR, 13 III 2022 r.

Wielki Post 2022


Wielki Post przypomina nam, że „dobra, podobnie jak miłości, sprawiedliwości i solidarności nie osiąga się raz na zawsze; trzeba je zdobywać każdego dnia”. Prośmy więc Boga o cierpliwą wytrwałość rolnika, aby nie ustawać w czynieniu dobra, krok po kroku. Kto upada, niech wyciąga rękę do Ojca, który zawsze nas podnosi. Ci, którzy są zagubieni, oszukani przez uwodzenie złego, nie powinni zwlekać z powrotem do Tego, który „hojny jest w przebaczaniu”. W tym czasie nawrócenia, znajdując oparcie w łasce Bożej i w komunii Kościoła, nie ustawajmy w sianiu dobra. Post przygotowuje glebę, modlitwa nawadnia, jałmużna użyźnia. Mamy pewność w wierze, że „gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy” i że dzięki darowi wytrwałości otrzymamy obiecane dobro. Praktykując miłość braterską wobec wszystkich, jednoczymy się z Chrystusem, który oddał za nas życie, smakujemy radości Królestwa niebieskiego...
Z orędzia papieża Franciszka na Wielki Post 2022r.

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem, w niedzielę od godz. 14:00 do 15:15, zakończona Koronką do Bożego Miłosierdzia i modlitwą za diecezje i o pokój.
Adoracja również we wtorek od godz. 17:00 do 18:00 i w Krogulnej od godz. 16:45 do 17:45.

W Środę Popielcową Msze św. w Pokoju o godz. 7:00 i 18:00 oraz w Krogulnej o godz. 16:30. W czasie każdej Mszy obrzęd poświęcenia popiołu i posypania głów.

Papież ogłosić środę dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie (po każdej Mszy św. zbiórka ofiar na pomoc ofiarom wojny).

Zachęcam do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątek 17:30 oraz Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 15:00.


ks. KR, 01 III 2022 r.

Jubileusz Diecezji Opolskiej


Dnia 6 stycznia ogłoszony został Rok Jubileuszowy Diecezji Opolskiej, którego obchody potrwają od Wielkiego Czwartku do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI ustanowił diecezję opolską, a ogłoszony Rok Jubileuszowy związany jest ze świętowaniem 50. rocznicy tego wydarzenia. Przeżyjemy jubileusz pod hasłem: Bliżej Boga-Człowieka.

Obecnie przygotowując się do Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej, rozpoczęliśmy tzw. Nowennę Niedziel. Ma to być modlitewne przygotowanie do godnego przeżycia tego czasu łaski i odważnego czerpania z jego owoców.

Przed każdą Mszą św. wysłuchamy kilkuminutowego odcinka historii naszej diecezji.

Poniżej do wysłuchania słowo bpa Andrzeja Czai, na temat zamysłu Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej.
ks. KR, 17 II 2022 r.

Matki Bożej Gromnicznej


Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdzieści dni po Uroczystości Bożego Narodzenia i jest pamiątką ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz dokonania przez Maryję obrzędu oczyszczenia. Święto to należy do najdawniejszych, gdyż na wschodzie było obchodzone już w IV wieku. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.

Tradycja nazwała to święto dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami.

W środę Msze św. w Pokoju o godz. 7:00 i 18:00 oraz w Krogulnej o godz. 16:45. Błogosławieństwo świec w czasie każdej Mszy św.
Po każdej Mszy św. błogosławieństwo gardła ku czci św. Błażeja.

Święto Ofiarowania Pańskiego to również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kolekta przeznaczona jest na klasztory klauzurowe.

Na Mszę św. o godz. 18:00 zapraszam dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami (poświęcimy świece).


ks. KR, 01 II 2022 r.

Nabożeństwo i koncert kolęd


Sylwia Pogwizd jest niezwykłą wokalistką obdarzoną przepięknym głosem, nieprzypadkowo porównywanym do głosu Anny German. Związana z muzyką od najmłodszych lat. Z zawodu jest stroicielem pianin. Jako niewidoma piosenkarka swoje pierwsze kroki na scenie stawiała już jako nastolatka, podczas licznych festiwali dla osób niewidomych, a także brała udział w licznych konkursach i przeglądach zajmując czołowe miejsca.

Kocha muzykę, mówi że ją widzi. To ona daje jej siłę do życia. Każdą piosenkę przeżywa osobiście, każdy utwór to inna historia, inny przekaz. Każdemu wykonaniu towarzyszą prawdziwe emocje, które zawsze poruszają publiczność. Uwielbia śpiewać dla ludzi, muzyka to jej indywidualny sposób wyrażania siebie i komunikowania się ze słuchaczami. Żyje muzyką, co słychać w każdym śpiewanym przez nią utworze.

Koncert pani Sylwii Pogwizd w ramach nabożeństwa ekumenicznego w naszym kościele w niedzielę 23 stycznia o godz. 15:00.
Serdecznie zapraszamy.
ks. KR, 13 I 2022 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36