Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016


XXXI Światowe Dni Młodzieży 2016
Hasło: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)


Czym są ŚDM? - Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Jaki jest cel „Dni w Diecezjach”? - Struktura „Dni w Diecezjach” zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji; jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów. 

Jak wygląda struktura całego tygodnia ŚDM? - Po zakończeniu „Dni w Diecezjach”, wszyscy udają się do Krakowa. Młodzież gromadzi się tam na okres całego tygodnia. W poniedziałek przyjeżdża we wskazane miejsce, we wtorek uczestniczy w ceremonii otwarcia, w środę, czwartek i piątek bierze udział w katechezach i Festiwalu Młodych, w sobotę pielgrzymuje na miejsce czuwania i uczestniczy w wieczornym spotkaniu z Papieżem, a w niedzielę bierze udział w uroczystej Mszy św. kończącej dany ŚDM.

Z naszej parafii organizujemy wyjazd na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Częstochowy w dniu 28 lipca.

Msza św. dziękczynna za 1050 lat chrześcijaństwa będzie sprawowana o godz. 10:30.

Serdecznie zapraszamy!!!


ks. KR, 16 VII 2016 r.

Pielgrzymka: Sanktuaria Alp


Zapraszamy bardzo serdeczne do uczestnictwa w pielgrzymce szlakiem sanktuariów alpejskich poprzez: Austrię, Lichtenstein, Szwajcarię i Niemcy.

Odwiedzimy: Mariazell, Melk, Liechtenstein, Einsiedeln, Lucernę, Ettal, Garmisch-Partenkirchen, Altötting, Marktl, Monachium.

Świadczenia w czasie pielgrzymki: autokar, 6 noclegów; 6 śniadań bufetowych, 6 obiadokolacji, obsługa pilota, ubezpieczenie. Dokumenty dowód osobisty lub ważny paszport.

Wyjazd: 01 października 2016 r. (sobota)
- powrót 08 października (sobota)

Cena 1850 zł plus 60 EU.


ks. KR. , 27 V 2016 r.

Już się zbliżył miesiąc maj...


Służba Bogu na wzór Maryi daje nieograniczone możliwości urzeczywistniania jej w środowisku rodzinnym. Maryja, wpleciona w wymiar nazaretańskiej rodziny, służy w tym zakresie cennym przykładem.

Dla brzemiennej Maryi było ważne, że u boku swojego męża czuła się bezpieczna. Święty Józef był dla Niej wielkim oparciem, gdy widziała go z szacunkiem otaczającego tajemnicę życia, które ona w sobie nosiła. Wspólnie, jako małżonkowie, przydzielili Bogu w swoim domu najważniejsze miejsce, a Bóg, wchodząc w życie małżeńskie Maryi i Józefa, nie zniszczył ich miłości. Wskazując Józefowi miejsce przy Maryi, „Bóg okazuje się pierwszym obrońcą ludzkiej rodziny i jej szczęścia, i włącza Józefa w swój zbawczy plan”. Pokazuje także, że ojciec jest w rodzinie niezastąpiony, dlatego w środowisku osób odpowiedzialnych za katechizację rodzi się troska o przywrócenie etosu ojcostwa.

Brak inspirującego uczestnictwa w życiu młodego pokolenia przez rodzin przynosi dzisiaj wiele niełatwych do oszacowania trudności wychowawczych.

Nabożeństwa majowe w niedzielę i święta o godz. 15:00, w środę o godz 17:00, a w pozostałe dni o godz. 18:00.
Serdecznie zapraszamy.


ks. KR, 30 IV 2016 r.

Pielgrzymka szlakiem św. Faustyny


Siostra Maria Faustyna, apostołka Bożego Miłosierdzia, należy dziś do grona najbardziej znanych świętych Kościoła. Przez nią Pan Jezus przekazuje światu wielkie orędzie o Bożym Miłosierdziu i daje nam wzór chrześcijańskiej doskonałości opartej na zaufaniu wobec Boga i postawie miłosierdzia wobec bliźnich.

Szlak życia św. Siostry Faustyny obejmuje miejscowości i najważniejsze miejsca, w których przebywała Apostołka Bożego Miłosierdzia. Nawiedzają je pielgrzymi, by dotknąć miejsc naznaczonych jej obecnością i przeżyć spotkanie  ze  Świętą,  z  jej  doświadczeniem Boga i  przykładem  życia i misją głoszenia orędzia Miłosierdzia.

Nasz pielgrzymi szlak przebiegnie przez: Głogowiec - Świnice Warckie – Płock – Warszawę – Walendów – Derdy – Częstochowę.

Pielgrzymka odbędzie się w dniach 18-19 czerwca (sobota - niedziela).

Wyjazd w sobotę o godz. 5:00, powrót w niedzielę w godzinach wieczornych.

Koszt pielgrzymki: 200 zł (przejazd, obiadokolacja, nocleg – Karczma pod Bażantem w Bramkach, śniadanie, obiad).


ks. KR, 02 IV 2016 r.

Niedziela Miłosierdzia Bożego


Miłosierdzie moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski. Wszystko, co istnieje, wyszło z wnętrzności miłosierdzia mego. Każda dusza w stosunku do mnie rozważać będzie przez wieczność całą miłość i miłosierdzie moje. Święto Miłosierdzia wyszło z wnętrzności moich, pragnę, aby uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego. (Dzienniczek nr 699)

Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00.
Serdecznie zapraszam.


ks. KR, 02 IV 2016 r.

WIELKANOC 2016


Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary
w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka.
Niech Zmartwychwstanie,
które niesie odrodzenie
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.


ks. KR, 27 III 2016 r.

Święte Triduum Paschalne


WIELKI CZWARTEK

Msza św. Wieczerzy Pańskiej godz. 18:00 i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Adoracja do godz. 21:00.

WIELKI PIĄTEK

Ciemna Jutrznia i Droga Krzyżowa – godz. 7:30.

Liturgia Wielkiego Piątku godz. 18:00. Adoracja w Ciemnicy od godz. 08:30 do 18:00 według planu. Obowiązuje post ścisły (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jeden posiłek do syta).

WIELKA SOBOTA

Ciemna Jutrznia godz. 7:30

Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 08:30 do godz. 18:00 według planu.

Wigilia Paschalna godz. 21:00 z procesją rezurekcyjną.

Przynosimy świece!!!

Święcenie pokarmów: Pokój 10:00 i 12:00, Krzywa Góra 10:30, Siedlice 11:00 i Krogulna 11:30.

W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św.:

9:15 w Krogulnej;
11:00 w Pokoju;


ks. KR, 24 III 2016 r.

Niedziela Palmowa



W piątek 18 marca Droga Krzyżowa ulicami naszej miejscowości. Udamy się w procesji na nasz parafialny cmentarz.

Rozpoczęcie nabożeństwa przy kościele po Mszy św. około godz. 18:00.

W nabożeństwie obowiązkowo uczestniczy młodzież Gimnazjum.


Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) w naszej wspólnocie...


Zgodnie ze zwyczajem w ostatnich 2 tygodniach Wielkiego Postu do końca liturgii Męki Pańskiej Wielkiego Piątku, zasłania się krzyże.

W Niedzielę Palmową, błogosławieństwo palm i procesja do kościoła.
Sumę o godz. 11:00 (jeśli tylko pozwoli pogoda) rozpoczniemy na placu przed kościołem.

- godz. 15:00 ostatnie Gorzkie Żale i Koncert Pasyjny;
- godz. 16:00 okazja do spowiedzi przedświątecznej;


- wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy naszym Gimnazjum, wzorem lat ubiegłych w Niedzielę Palmową odwiedzą z życzeniami i drobnym upominkiem seniorów naszej parafii; rozpoczęcie odwiedzin o godz. 13:00;

- Caritas będzie rozprowadzać Palmy Wielkanocne, świece, baranki;

- Biskup Opolski zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które takiego stanu życia nie mogą uzdrowić, na modlitewne spotkanie, które odbędzie się w Niedzielę Palmową o godz. 15:00, do kościoła Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu „na Górce”;

- w Niedzielę Palmową kolekta na budowę kościołów i konserwację zabytków;


ks. KR, 15 III 2016 r.

Koncert Pasyjny


W Niedzielę Palmową w ramach Gorzkich Żali zabrzmi Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Wykonawcami tego utworu będą:

- Monika Piechaczek (sopran), absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, solistka „Opery Polskiej”;
- Joanna Bortel (mezzosopran), również absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej, w swoim repertuarze posiada wiele dzieł operowych, oratoryjnych, kantatowych i pieśniarskich;
- Michał Blechinger (organy), absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wykładowca Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.


Na koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową o godz. 15:00.


ks. KR, 08 III 2016 r.

Poświęcenie pamiątkowej tablicy


W środę 17 lutego o godzinie 14.30 nastąpiło poświecenie i oficjalne odsłonięcie postumentu z tablicą upamiętniającą zbiorowy mord w Pokoju w czasie drugiej wojny światowej, dokonany przez wojska Armii Radzieckiej. W dniu 16 lutego zginęło kilkanaście osób, wraz z siostrą Franciszkanka Marią Herais Anną Sonsallą. Po poświęceniu tablicy uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w kościele parafialnym w Pokoju.

Tablice poświęcono dzięki staraniom pana Franciszka Sośnika.

Fragmenty zapisków siostry Sobany, pracującej w 1945 roku w Pokoju:

Później już może w maju, wszystkie leżące zwłoki w domach i ruinach miały być pochowane. I nad Stawem Zofii szukano w gruzach resztki ofiar. Miałyśmy nadzieję, że po siostrze Herais, chociażby krzyżyk od różańca znajdziemy. Niestety nic nie było. W piwnicy znaleziono spalone zwłoki dziecka, kości i resztki, które na razie razem w ogródku zostały pochowane. Później wszystkie zwłoki i szczątki zostały przez księdza proboszcza Ruppricha pochowane na cmentarzu w poświęconej ziemi. Jedne do połowy spalane zwłoki znaleziono za drzwiami. My siostry byłyśmy tej myśli, że to od naszej siostry Herais. Bo zawsze jak rosyjskie wojsko się zbliżało, chroniła się za drzwi, które do małego pokoju prowadziły. Było ich tam 17 osób, między nimi 4 dzieci, które tam zginęły. Nikomu nie udało się uciec. Na sądzie ostatecznym wszystko się wyjaśni. Teraz spoczywają w Bożym Pokoju. Wszyscy należeli do niewinnych ofiar.


ks. KR, 08 III 2016 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36