Rocznica śmieci Jana Pawła II


"Dnia 2 kwietnia 2005r. o godz. 21:37 aniołowie w niebie chwycili kilofy i zaczęli poszerzać bramy Niebios... Tak wielki człowiek jeszcze nigdy tam nie wchodził... Żegnamy Cię z bólem, ale i z nadzieją, że się jeszcze tam zobaczymy” – takie słowa napisał ktoś w parafialnej księdze kondolencyjnej dedykowanej papieżowi Janowi Pawłowi II.


W najbliższą sobotę obchodzić będziemy 6. rocznicę śmierci naszego wielkiego rodaka. To dobra okazja do refleksji i postawienia sobie pytań: czy nie marnujmy tego daru jakim był 27 letni pontyfikat papieża i co zrobić, by Sługa Boży Jan Paweł II, a już za miesiąc błogosławiony, był obecny nie tylko w życiu Kościoła ale i naszym osobistym.

Zapewne każdy z nas przez te kilka lat starał się własnym życiem odpowiadać na tak postawione pytania. Poszukiwaliśmy bliskości papieża i jego ojcowskiej miłości: przez modlitwę o beatyfikację, zapalenie świeczki w ważne rocznice, przez czytanie jego przemówień, czy powieszenie w domu obrazu. A papież w Domu Ojca zapewne „cieczy się” z naszej pamięci i modlitwy. O to zresztą prosił nas na progu pontyfikatu słowami: "A wy, Drodzy Rodacy, czy teraz, czy kiedykolwiek, gdy przyjmować będziecie błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II, przypomnijcie sobie, że wyszedł on spośród was i że ma szczególne prawo do waszych serc i waszej modlitwy" (List do Polaków, 23 października 1978 r.)

Tak więc tej miłości i dobra, które powstało w naszych sercach po 2 kwietnia 2005 r., nie tyle nie możemy zatracić ale musimy je pomnożyć. Niech okazją ku temu będzie rocznica śmierci papieża i miesięczny czas bezpośredniego przygotowania na beatyfikację w dniu 1 maja.


ks. KR, 26 III 2011 r.

Pielgrzymka do Wambierzyc


Wambierzyce to niewielka miejscowość w gminie Radków, nazywana Śląską Jerozolimą i jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na Dolnym Śląsku.

Centrum wsi zajmuje plac Najświetszej Maryi Panny. Rozplanowanie wsi odtwarza topografię Jerozolimy. Są góry: Syjon, Synaj, Tabor, Horeb i Golgota, potok Cedron i sadzawka Siloe, nad ulicami wznoszą się Bramy Jerozolimskie, obok sadzawki stoi Pałac Heroda z malowanymi posągami naturalnej wielkości, a opodal mieści się sławna zabytkowa szopka z 800 figurkami (500 w ruchu), dzieło miejscowego cieśli Wittiga.

Zabytki Wambierzyc to przede wszystkim bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Dla pielgrzymów najważniejsza jest gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która 17 sierpnia 1980 r. została obdarzona przez papieża Jana Pawła II koronami papieskimi.

Zapraszam na pielgrzymkę w dniu 02 kwietnia (sobota). Koszt 37 zł. (w tym zwiedzanie szopki). Wyjazd o godz. 7:30 (pod kościołem), powrót ok. godz. 19:00. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.


ks. KR, 12 III 2011 r.

Wielki Post 2011r.


Od ciemnej grudki prochu, która smoli ręce, z namaszczeniem rzuconej w Popielcową Środę, cichutka radość wzbiera. O rzuć prochu więcej, na warkocz, na czuprynę, w książeczki, na brodę... Bo przecież od tej grudki, wiosna w drzwiach kościoła, (...) będzie więcej spowiedzi i dobrych uczynków, wiele rzeczy skradzionych powróci w czas krótki, a wszystko się rozpocznie po prostu od Środy, i właśnie od popiołu... od smolącej grudki”.
ks. Jan Twardowski

Prawdą jest, że praca nad sobą, post i umartwienie są absolutnie nie w modzie w świecie współczesnym. Bardziej się liczy efektywność, albo żeby dobrze wypaść. Post, nawrócenie... To takie nudne i nieciekawe. A może warto czasem inaczej popatrzeć na życie? Może jednak są jakieś inne, większe wartości? Kościół wypracował przez wieki środki pomocne do wewnętrznej przemiany człowieka. Są nimi: post, jałmużna i modlitwa.

Trzy podstawowe relacje człowieka: do siebie, do drugich i do Boga, decydują o jego wartości i bogactwie. Post, modlitwa i jałmużna są pomocą, aby te relacje uzdrowić, uporządkować i umocnić.

W Środę Popielcową Msze św. w Pokoju rano o godz. 7:30 i wieczorem o 17:30 oraz w Krogulnej o 16:00.

W czasie każdej Mszy obrzęd poświęcenia i posypania głów popiołem. Wiernych obowiązuje post ścisły tzn. jakościowy i ilościowy.
Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu.

Zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (piątek godz. 16:45) i Gorzkich Żali (niedziela godz. 15:00).


ks. KR, 05 III 2011 r.

Godzina św.


Jedną z praktyk nabożeństwa do Serca Jezusowego jest Godzina Święta. Odprawia się ją w czwartki przed pierwszym piątkiem miesiąca. To czuwanie wskazał Małgorzacie Marii Alacoque Pan Jezus, podczas trzeciego objawienia w 1674 r. mówiąc: "A we wszystkie noce z czwartku na piątek dam ci uczestnictwo w tym śmiertelnym smutku, który odczułem w Ogrodzie Oliwnym." Godzina św. jest odpowiedzią na wezwanie Chrystusa: "zostańcie tu i czuwajcie ze mną." (por. Mt 26,38)

W ten sposób pierwszy czwartek miesiąca, staje się także okazją do szczególnej wdzięczności Bogu za Najświętszy Sakrament i dar jego obecność wśród nas. W tym dniu modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne oraz za kapłanów.

Następujący po nim pierwszy piątek miesiąca, to praktyka pobożna oparta na objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque. Celem tego dnia jest wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy swoje i świata przez pobożne przyjmowanie komunii św. wynagradzającej przez 9 pierwszych piątków.

W naszej parafii Godzina św.w czwartek od 16:30 do 17:30 (w tym czasie okazja do spowiedzi św.)

W pierwszy piątek miesiąca msze św. o 16:30 w Krogulnej i o 17:30 w Pokoju.
Przed Mszą św. spowiedź św.


Na zdjęciu kadr z filmu "Pasja".


ks. KR, 02 III 2011 r.

Ustanowienie ministrantów i aspirantów



W niedzielę 06 lutego na sumie
o godz. 11:00
odbyła się uroczystość ustanowienia
nowych ministrantów i aspirantów. Grupa naszej
Liturgicznej Służby Ołtarza
powiększyła się o 12 osób.

Do grona ministrantów włączeni zostali:

Agnieszka Macioszek
Karolina Zonzel
Michał Jarząbek
Bartosz Pawełek
Piotr Urbański
Michał Węgrzynowski
Kacper Wypych

Natomiast aspirantami zostali:

Kamil Kelmel
Kacper Kruszelnicki
Łukasz Orzeszyna
Jakub Piechura
Filip Zbroszczyk

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie nowych ministrantów
dla dobra naszej parafialnej wspólnoty.


ks. KR. , 19 II 2011 r.

Adoracja Najświętszego Sakramentu


Adoracyjne przebywanie przy Chrystusie eucharystycznym pogłębia przyjaźń człowieka z Bogiem, pozwala otworzyć przed Nim serce. Adoracja Najświętszego Sakramentu pogłębia wiarę, nadzieję i miłość, a nade wszystko przygotowuje do pełnego zjednoczenia z Chrystusem w Komunii świętej. Taka adoracja jest także świadectwem wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii.

W poniedziałek (07 lutego) w naszej parafii całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.


Plan adoracji:

7:00 – Msza św. na rozpoczęcie Adoracji Najświętszego Sakramentu;
7:30 – 8:30 – ul. Opolska, ul. Winna Góra, ul. Kościelna, ul. Podleśna, ul. Brzeska, ul. Skośna;
8:30 – 9:30 – ul. Namysłowska, ul. Nowy Świat, ul. Krasickiego; ul. Krzywa, ul. Kolejowa;
9:30 – 10:30 – ul. Sienkiewicza, ul. Mariacka; ul. Żeromskiego, ul. Rataja;
10:30 – 11:30 – ul. 1 Maja, ul. Reja;
11:30 – 12:30 – ul. Średnia, ul. Krótka, ul. Wojska Polskiego;
12:30 – 13:30 – ul. Wolności;
13:30 – 14:30 – Róże Różańcowe;
14:30 – 15:30 – mieszkańcy Zieleńca;
15:30 – 16:30 – mieszkańcy Krogulnej, Siedlic, Krzywej Góry;
16:30 – 17:30 – liturgiczna służba ołtarza, dzieci i młodzież; (okazja do spowiedzi św.)
17:30 – Msza św. na zakończenie Adoracji;

Serdecznie zapraszam do udziału we wspólnej modlitwie.


ks. KR. , 05 II 2011 r.

Święto Ofiarowania Pańskiego


Uroczystość Ofiarowania Pańskiego przypada czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu.
Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa
w świątyni jerozolimskiej.
Tradycyjnie święto to nazywa się dniem
Matki Bożej Gromnicznej.


Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce tradycyjny okres śpiewania kolęd, trzymania dekoracji bożonorodzeniowych. Liturgiczny okres Bożego Narodzenia zakończył się w święto Chrztu Pańskiego.
Od 1997 r. w święto Matki Bożej Gromnicznej obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich.

Serdecznie zapraszam do udziału we Mszy św. w środę 2 lutego. W Krogulnej Msza św. o godz. 16:30 i w Pokoju o 17:30. W czasie Mszy będzie miało miejsce poświęcenie świec. Na zakończenie Mszy św. będzie udzielane błogosławieństwo gardła ku czci św. Błażeja, którego wspomnienie obchodzimy w czwartek.
W Pokoju w czasie Mszy św. poświęcenie świec dzieci pierwszokomunijnych i spotkanie z rodzicami.


ks.K.R., 31 I 2011 r.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan


Wzajemne relacje między różnymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi często obciążone są wiekami niełatwej historii, brzemieniem niezrozumienia, nieufności, niechęci, uprzedzeń, czasem poczuciem krzywdy, złej woli. Te uwarunkowania uświadamiają, jak bardzo jest dziś potrzebna modlitwa o jedność rodziny chrześcijańskiej. Jedność wznoszącą się ponad spory, uprzedzenia, przełamującą niechęć i stereotypy w myśleniu o innych.

W 1908 r., dwaj anglikańscy duchowni S. Jones i P. Wattson zainicjowali modlitwę o jedność, jakiej dla swego Kościoła chciał Jezus Chrystus. Zaproponowali termin od 18 do 25 stycznia. Do tego pomysłu nawiązał katolicki kapłan P. Couturier, który w 1935 r. zorganizował w Lyonie tydzień modlitw o jedność Kościoła.


Stawanie razem przed Bogiem, zjednoczenie w modlitwie pomaga przezwyciężać podziały i sprawia, że Ewangelia jest skuteczniej zwiastowana i urzeczywistniana w życiu poszczególnych wiernych i całych Kościołów. Katolicy, prawosławni, luteranie razem wołający do Boga: „Ojcze nasz...”, przekonujemy się, że różniąc się, wcale nie musimy być podzieleni, bo pojednane różnice tracą moc wywoływania podziałów.

Na temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zaproponowano zawołanie: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42).

Wraz z ks. Józefem Schlenderem proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju, serdecznie zapraszamy na nabożeństwo ekumeniczne
do kościoła Zofii
w niedzielę 23 stycznia o godz. 15:00.


Plan obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Diecezji Opolskiej w 2011 r. (link do strony Diecezji)


ks. K.R., 15 I 2011 r.

Jasełka w Krogulnej


Rada Sołecka wsi Krogulna zaprasza wszystkich mieszkańców wsi Krogulna, Siedlice oraz Zieleńca na „spotkanie opłatkowe”, które odbędzie się w dnia
8 stycznia (sobota) 2011 roku o godzinie 16:00 w Świetlicy Wiejskiej w Krogulnej.

W programie:
- Jasełka przygotowane przez mieszkańców wsi Krogulna i Siedlice;
- poczęstunek i wspólne śpiewanie kolęd;
- dla każdego prezent – niespodzianka;
- wspólna zabawa z zespołem "Poli Blue".

Organizatorzy serdecznie zapraszają!!!


ks. K.R., 02 I 2011 r.

Uroczystość Objawienia Pańskiego


W Uroczystość Trzech Króli w naszych kościołach święcimy: wodę, kadzidło i mirrę. Uczestnicząc we Mszy św. może zrodzić się w nas pytanie: jaki jest sens i symbolika kadzidła

Kadzidło jest przede wszystkim symbolem ofiary. Symbolem ofiary jest także spalająca się świeca. Ona wyraźniej ukazuje rzeczywistość „spalania się”. Kadzidło zaś uzmysławia nam niejako następstwo tego spalania. Ofiara człowieka zostaje „przeniesiona” w górę, do Boga. Pismo św. nazywa ją „miłą wonią”, tzn. miła dla Boga jest miłość ukryta w darze człowieka, nie sam fakt ofiary.

Kadzidło to symbol modlitwy: Dano mu wiele kadzideł, aby je dał w ofierze, jako modlitwy wszystkich świętych (...). I wzniósł się dym kadzideł jako modlitwy świętych (Ap 8, 3-4). Słowa te nie wymagają większego komentarza. Ukazują wyraźnie głęboką symbolikę kadzidła. Jest ono także znakiem modlitwy człowieka.


ks. K.R., 02 I 2011 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36