Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.


Wielki Tydzień i Triduum Paschalne to najważniejsze dni w roku. To czas towarzyszenia umierającemu Jezusowi, aby wraz z nim dojść do Zmartwychwstania. Same święta Wielkanocne, bez głebokiego przeżycia poprzedzających je dni męki, nie mają swojej wymowy,
tracą swój głęboki sens.


I. Wielki Czwartek. Dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Dzisiaj Kościół sprawuje jedynie Mszę Krzyżma i Wieczerzy Pańskiej. Zapraszam do udziału we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Pokoju o godz. 18:30. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy. Adoracja do godz. 21:00.

II. Wielki Piątek. Zgodnie ze starożytną tradycją w ten dzień Kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jeden posiłek w ciągu dnia do syta). Rano o godz. 7:30 Ciemna Jutrznia i Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkiego Piątku w Pokoju o godz. 18:30. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 08:30 do 18:30 wg planu. Ofiara składana przy nawiedzeniuu Bożego Grobu przeznaczona jest na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

III. Wielka Sobota. Rano o godz. 7:30 Ciemna Jutrznia. Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 08:30 do Wigiili Paschalnej wg planu. Na godzinę 19:30 do Pokoju zapraszam na Wigilię Paschalną. Składa się ona z: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Procesja Rezurekcyjna w Wielką Niedzielę rano o godz. 6:00.

Plan Adoracji w Ciemnicy (piątek) i przy Bożym Grobie (sobota)

07:30 – 08:30 – Ciemna Jutrznia.
08:30 – 09:30 – ul. Opolska, ul. Winna Góra, ul. Kościelna, ul. Podleśna, ul. Brzeska, ul. Skośna;
09:30 – 10:30 – mieszkańcy Zieleńca;
10:30 – 11:30 – mieszkańcy Krogulnej, Siedlic, Krzywej Góry;
11:30 – 12:30 – ul. 1 Maja, ul. Reja;
12:30 – 13:30 – ul. Średnia, ul. Krótka, ul. Wojska Polskiego;
13:30 – 14:30 – ul. Wolności;
14:30 – 15:30 – Róże Różańcowe;
15:30 – 16:30 – ul. Namysłowska, ul. Nowy Świat, ul. Krasickiego; ul. Krzywa, ul. Kolejowa;
16:30 – 17:30 – ul. Sienkiewicza, ul. Mariacka; ul. Żeromskiego, ul. Rataja;
17:30 – 18:30 – liturgiczna służba ołtarza, dzieci i młodzież;
18:30 – Piątek – Liturgia na cześć Męki Pańskiej, 19:30 – Sobota – Wigilia Paschalna.

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę

Pokój godz. 10:00 i 12:00;
Krzywa Góra godz. 10:30;
Krogulna godz. 11:00;
Siedlice godz. 11:30;


ks. KR, 16 IV 2011 r.

Rekolekcje wielkopostne


W czwartek rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Warto uświadomić sobie, czym one są. Samo słowo pochodzi od słowa kolekcja - czyli jakaś całość. Kiedy ona dzieli się na części, następuje de-kolekcja; by znowu te części mogły powrócić do pierwotnej całości trzeba re-kolekcji (od recolectio - ponownie zbieram, kolekcjonuję, zestawiam w całość).

Człowiek jest pewną całością, każda rodzina jest całością i parafialna wspólnota także. Wiele jest czynników powodujących ich rozbicie: egoizm, zazdrość, pycha, brak miłości. Przychodzi moment, by zatrzymać się, wygospodarować czas i poukładać puzzle mojego życia, pozbierać je na nowo, trochę naprawić to, co się popsuło, powrócić to pierwotnej miłości. Może pozwoli mi to zrozumieć słowa Jezusa Chrystusa: "Cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swojej szkodę poniósł?"

Ks. Jan Twardowski napisał kiedyś, że rekolekcje są po to, żeby uczyć się innego spojrzenia na swoje życie, uczyć się mądrego widzenia świata. (...) Rekolekcje mają umyć nasze serca, żeby było bardziej wnikliwe, bardziej chłonne. Mają odnowić naszego ducha, bo ten duch czasami drzemie i ziewa jak babcia na wiosnę.

Niech nasze tegoroczne rekolekcje pomogą nam spojrzeć na nasze życie z trochę innej perspektywy.

Plan rekolekcji.

CZWARTEK - 14 kwietnia
godz. 17:30 – Msza św. w Krogulnej – rozpoczęcie rekolekcji – nauka ogólna;
godz. 18:30 – Msza św. w Pokoju – rozpoczęcie rekolekcji – nauka ogólna;

PIĄTEK – 15 kwietnia
godz. 10:00 – Droga Krzyżowa i nauka dla uczniów Szkoły Podstawowej;
godz. 17:00 – Droga Krzyżowa i Msza św. w Krogulnej z nauką dla małżeństw;
godz. 18:30 – Droga Krzyżowa i Msza św. z nauką dla małżeństw;

SOBOTA – 16 kwietnia
godz. 10:00 – Msza św. w intencji osób chorych i seniorów naszej parafii (z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych);
godz. 17:00 – Droga Krzyżowa i nauka dla młodzieży gimnazjalnej i starszej;
godz. 18:00 – okazja do spowiedzi św.;
godz. 18:30 – Msza św. z kazaniem ogólnym;

NIEDZIELA PALMOWA – 17 kwietnia
godz. 7:30 – Msza św. w Pokoju z kazaniem ogólnym;
godz. 9:15 – Msza św. w Krogulnej z kazaniem ogólnym;
godz. 11:00 – Msza św. Pokoju z kazaniem ogólnym;

godz. 14:00 do 15:00 - spowiedź święta;
godz. 15:00 - nabożeństwo Gorzkich Żali;
godz. 16:00 do 17:00 - spowiedź święta;


ks.KR, 09 IV 2011 r.

Śląsk dziękuje Janowi Pawłowi II


W sobotę 30 kwietnia na Górze św. Anny
odbędzie się czuwanie modlitewne:
„Śląsk dziękuje Janowi Pawłowi II”


W programie: Msza św., procesja ze świecami, Apel Jasnogórski.
Rozpoczęcie o godz. 17:00, zakończenie ok. godz. 21.00.
Wierni proszeni są o przywiezienie ze sobą świec.


Wraz z parafiami Dąbrówka i Zawiść organizujemy wyjazd na to czuwanie.
Koszt wyjazdu 15 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii.

Serdecznie zapraszam.


ks.KR, 08 IV 2011 r.

Pielgrzymowaliśmy do Wambierzyc


Polska bogata jest w święte miejsca. Miejsca, w których Bóg w sposób szczególnie hojny obdziela łaskami. Można powiedzieć, że Polskę oplata sieć pątniczych szlaków krzyżujących się i powiązanych ze sobą węzełkami sanktuariów. Powinniśmy być Bogu za to wdzięczni. Wdzięczność tę można wyrazić, nawiedzając święte miejsca, a jeszcze bardziej - przyjmując w nich to wszystko, co w nich Bóg dla nas przygotował.

W tym duchu w dniu 2 kwietnia - w 6 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II udaliśmy się na parafialną pielgrzymkę do
Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Pielgrzymka miała następujący przebieg:

godz. 7:30 wyjazd – kościół parafialny;
godz. 10:30 przyjazd do Wambierzyc;
godz. 11:00 zapoznanie się z historią sanktuarium i Msza św. przed cudowną figurką Matki Bożej;
godz. 12:15 wspólna kawa i herbata u ojców franciszkanów oraz czas wolny;
godz. 14:00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Kalwarii;
godz. 15:00 zwiedzanie ruchomej szopki;
godz. 16:00 wyjazd z Wambierzyc;
godz. 19:00 powrót do Pokoju;

Dziękuję wszystkim serdecznie za czynny udział w pielgrzymce.

Zdjęcia z pielgrzymki w galerii.


ks.KR, 02 IV 2011 r.

Rocznica śmieci Jana Pawła II


"Dnia 2 kwietnia 2005r. o godz. 21:37 aniołowie w niebie chwycili kilofy i zaczęli poszerzać bramy Niebios... Tak wielki człowiek jeszcze nigdy tam nie wchodził... Żegnamy Cię z bólem, ale i z nadzieją, że się jeszcze tam zobaczymy” – takie słowa napisał ktoś w parafialnej księdze kondolencyjnej dedykowanej papieżowi Janowi Pawłowi II.


W najbliższą sobotę obchodzić będziemy 6. rocznicę śmierci naszego wielkiego rodaka. To dobra okazja do refleksji i postawienia sobie pytań: czy nie marnujmy tego daru jakim był 27 letni pontyfikat papieża i co zrobić, by Sługa Boży Jan Paweł II, a już za miesiąc błogosławiony, był obecny nie tylko w życiu Kościoła ale i naszym osobistym.

Zapewne każdy z nas przez te kilka lat starał się własnym życiem odpowiadać na tak postawione pytania. Poszukiwaliśmy bliskości papieża i jego ojcowskiej miłości: przez modlitwę o beatyfikację, zapalenie świeczki w ważne rocznice, przez czytanie jego przemówień, czy powieszenie w domu obrazu. A papież w Domu Ojca zapewne „cieczy się” z naszej pamięci i modlitwy. O to zresztą prosił nas na progu pontyfikatu słowami: "A wy, Drodzy Rodacy, czy teraz, czy kiedykolwiek, gdy przyjmować będziecie błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II, przypomnijcie sobie, że wyszedł on spośród was i że ma szczególne prawo do waszych serc i waszej modlitwy" (List do Polaków, 23 października 1978 r.)

Tak więc tej miłości i dobra, które powstało w naszych sercach po 2 kwietnia 2005 r., nie tyle nie możemy zatracić ale musimy je pomnożyć. Niech okazją ku temu będzie rocznica śmierci papieża i miesięczny czas bezpośredniego przygotowania na beatyfikację w dniu 1 maja.


ks. KR, 26 III 2011 r.

Pielgrzymka do Wambierzyc


Wambierzyce to niewielka miejscowość w gminie Radków, nazywana Śląską Jerozolimą i jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na Dolnym Śląsku.

Centrum wsi zajmuje plac Najświetszej Maryi Panny. Rozplanowanie wsi odtwarza topografię Jerozolimy. Są góry: Syjon, Synaj, Tabor, Horeb i Golgota, potok Cedron i sadzawka Siloe, nad ulicami wznoszą się Bramy Jerozolimskie, obok sadzawki stoi Pałac Heroda z malowanymi posągami naturalnej wielkości, a opodal mieści się sławna zabytkowa szopka z 800 figurkami (500 w ruchu), dzieło miejscowego cieśli Wittiga.

Zabytki Wambierzyc to przede wszystkim bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Dla pielgrzymów najważniejsza jest gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która 17 sierpnia 1980 r. została obdarzona przez papieża Jana Pawła II koronami papieskimi.

Zapraszam na pielgrzymkę w dniu 02 kwietnia (sobota). Koszt 37 zł. (w tym zwiedzanie szopki). Wyjazd o godz. 7:30 (pod kościołem), powrót ok. godz. 19:00. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.


ks. KR, 12 III 2011 r.

Wielki Post 2011r.


Od ciemnej grudki prochu, która smoli ręce, z namaszczeniem rzuconej w Popielcową Środę, cichutka radość wzbiera. O rzuć prochu więcej, na warkocz, na czuprynę, w książeczki, na brodę... Bo przecież od tej grudki, wiosna w drzwiach kościoła, (...) będzie więcej spowiedzi i dobrych uczynków, wiele rzeczy skradzionych powróci w czas krótki, a wszystko się rozpocznie po prostu od Środy, i właśnie od popiołu... od smolącej grudki”.
ks. Jan Twardowski

Prawdą jest, że praca nad sobą, post i umartwienie są absolutnie nie w modzie w świecie współczesnym. Bardziej się liczy efektywność, albo żeby dobrze wypaść. Post, nawrócenie... To takie nudne i nieciekawe. A może warto czasem inaczej popatrzeć na życie? Może jednak są jakieś inne, większe wartości? Kościół wypracował przez wieki środki pomocne do wewnętrznej przemiany człowieka. Są nimi: post, jałmużna i modlitwa.

Trzy podstawowe relacje człowieka: do siebie, do drugich i do Boga, decydują o jego wartości i bogactwie. Post, modlitwa i jałmużna są pomocą, aby te relacje uzdrowić, uporządkować i umocnić.

W Środę Popielcową Msze św. w Pokoju rano o godz. 7:30 i wieczorem o 17:30 oraz w Krogulnej o 16:00.

W czasie każdej Mszy obrzęd poświęcenia i posypania głów popiołem. Wiernych obowiązuje post ścisły tzn. jakościowy i ilościowy.
Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu.

Zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (piątek godz. 16:45) i Gorzkich Żali (niedziela godz. 15:00).


ks. KR, 05 III 2011 r.

Godzina św.


Jedną z praktyk nabożeństwa do Serca Jezusowego jest Godzina Święta. Odprawia się ją w czwartki przed pierwszym piątkiem miesiąca. To czuwanie wskazał Małgorzacie Marii Alacoque Pan Jezus, podczas trzeciego objawienia w 1674 r. mówiąc: "A we wszystkie noce z czwartku na piątek dam ci uczestnictwo w tym śmiertelnym smutku, który odczułem w Ogrodzie Oliwnym." Godzina św. jest odpowiedzią na wezwanie Chrystusa: "zostańcie tu i czuwajcie ze mną." (por. Mt 26,38)

W ten sposób pierwszy czwartek miesiąca, staje się także okazją do szczególnej wdzięczności Bogu za Najświętszy Sakrament i dar jego obecność wśród nas. W tym dniu modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne oraz za kapłanów.

Następujący po nim pierwszy piątek miesiąca, to praktyka pobożna oparta na objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque. Celem tego dnia jest wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy swoje i świata przez pobożne przyjmowanie komunii św. wynagradzającej przez 9 pierwszych piątków.

W naszej parafii Godzina św.w czwartek od 16:30 do 17:30 (w tym czasie okazja do spowiedzi św.)

W pierwszy piątek miesiąca msze św. o 16:30 w Krogulnej i o 17:30 w Pokoju.
Przed Mszą św. spowiedź św.


Na zdjęciu kadr z filmu "Pasja".


ks. KR, 02 III 2011 r.

Ustanowienie ministrantów i aspirantów



W niedzielę 06 lutego na sumie
o godz. 11:00
odbyła się uroczystość ustanowienia
nowych ministrantów i aspirantów. Grupa naszej
Liturgicznej Służby Ołtarza
powiększyła się o 12 osób.

Do grona ministrantów włączeni zostali:

Agnieszka Macioszek
Karolina Zonzel
Michał Jarząbek
Bartosz Pawełek
Piotr Urbański
Michał Węgrzynowski
Kacper Wypych

Natomiast aspirantami zostali:

Kamil Kelmel
Kacper Kruszelnicki
Łukasz Orzeszyna
Jakub Piechura
Filip Zbroszczyk

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie nowych ministrantów
dla dobra naszej parafialnej wspólnoty.


ks. KR. , 19 II 2011 r.

Adoracja Najświętszego Sakramentu


Adoracyjne przebywanie przy Chrystusie eucharystycznym pogłębia przyjaźń człowieka z Bogiem, pozwala otworzyć przed Nim serce. Adoracja Najświętszego Sakramentu pogłębia wiarę, nadzieję i miłość, a nade wszystko przygotowuje do pełnego zjednoczenia z Chrystusem w Komunii świętej. Taka adoracja jest także świadectwem wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii.

W poniedziałek (07 lutego) w naszej parafii całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.


Plan adoracji:

7:00 – Msza św. na rozpoczęcie Adoracji Najświętszego Sakramentu;
7:30 – 8:30 – ul. Opolska, ul. Winna Góra, ul. Kościelna, ul. Podleśna, ul. Brzeska, ul. Skośna;
8:30 – 9:30 – ul. Namysłowska, ul. Nowy Świat, ul. Krasickiego; ul. Krzywa, ul. Kolejowa;
9:30 – 10:30 – ul. Sienkiewicza, ul. Mariacka; ul. Żeromskiego, ul. Rataja;
10:30 – 11:30 – ul. 1 Maja, ul. Reja;
11:30 – 12:30 – ul. Średnia, ul. Krótka, ul. Wojska Polskiego;
12:30 – 13:30 – ul. Wolności;
13:30 – 14:30 – Róże Różańcowe;
14:30 – 15:30 – mieszkańcy Zieleńca;
15:30 – 16:30 – mieszkańcy Krogulnej, Siedlic, Krzywej Góry;
16:30 – 17:30 – liturgiczna służba ołtarza, dzieci i młodzież; (okazja do spowiedzi św.)
17:30 – Msza św. na zakończenie Adoracji;

Serdecznie zapraszam do udziału we wspólnej modlitwie.


ks. KR. , 05 II 2011 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36