Różaniec św.


Różaniec nie zastąpuje Mszy świętej i uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych. Różaniec nie stanowi konkurencji ani dla Liturgii Godzin, ani dla Koronki do Miłosierdzia Bożego, ani dla innych form kultu. Jest natomiast wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją, wraz z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Do odmawiania różańca kilkakrotnie wzywała Matka Boża w czasie swych objawień, m.in. w Lourdes (1858), w La Salette, w Fatimie (1917), w Beauraing (1932) i w Banneux (1933).

Zachęcam do wytrwałej modlitwy różańcowej. W październiku powierzajmy Panu Bogu wszystkie sprawy bliskie naszym sercom.

Nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do soboty o godz. 18:00, a w niedzielę o godz. 15:00.


ks. KR, 08 X 2013 r.

Jubileusz 110. lecia parafii


W ramach przygotowań naszej wspólnoty do jubileuszu 110. lecia parafii i odpustu zostały wydrukowane foldery, kartki i kalendarz na 2014 rok. Oprócz tego gipsowy wizerunek naszego kościoła. Jest to replika rysunku z 1907 roku, autorstwa architekta świątyni L. Schneidera. W druku jest opracowanie historii parafii, które będzie liczyć ponad 280 stron i składać się z 12 rozdziałów plus dodatki zdjęciowe: czarno-białe i kolorowy.

W ramach duchowego przygotowania do jubileuszu,
w sobotę i niedzielę 10/11 sierpnia gościmy
ojca Henryka Kałużę, werbistę z Nysy.
W sobotę o godz. 15:00 Msza św. dla seniorów,
a w niedzielę na Mszach św. o. Henryk będzie głosił Słowo Boże.


ks. KR, 09 VIII 2013 r.

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę


Pielgrzymka Legnicka

Wiarą świat posolić – to hasło XXI Pieszej Pielgrzymki z Legnicy do Częstochowy. Pierwsi pielgrzymi wyruszyli ze Zgorzelca już w środę 24 VII, kolejne z Jeleniej Góry, Krzeszowa, Bolesławca, Polkowic i Legnicy. Dnia 02 sierpnia po noclegu w Mąkoszycach pielgrzymka udała się na trasę do Starych Budkowic, przechodząc przez naszą parafię: postój w Siedlicach i Msza św. w kościele w Pokoju. Dla pielgrzymów parafialna Caritas przygotowała poczęstunek. Za wszelką pomoc udzieloną pielgrzymom składam serdeczne Bóg zapłaś.

Zdjęcia z pielgrzymki w galerii

Pielgrzymka Opolska

Piesza Pielgrzymka Opolska wyruszy w tym roku już po raz 37. Pątnicy pójdą pod hasłem: "O Maryjo nasza Pani - umacniaj wiarę na chrzcie nam daną”. W porównaniu do ubiegłego roku zmienia się data rozpoczęcia pielgrzymki. Pątnicy wracają do dawnego terminu - tygodnia poprzedzającego uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (18-24 sierpnia) Trzy strumienie: opolski, raciborski i głubczycki rozpoczynają pielgrzymkę w poniedziałek, 19 sierpnia. Pątnicy z Nysy zaczną wędrówkę o jeden dzień wcześniej, w niedzielę, 18 sierpnia. Strumień kluczborski dołączy we wtorek.

Ks. biskup A. Czaja w swojej odezwie zachęca: Tych którzy mimo szczerych chęci nie mogą pójść na pielgrzymkę, zapraszam do pielgrzymowania duchowego. Niech wyraża się ono modlitewną łącznością z pielgrzymami w dniach ich wędrówki poprzez – o ile to możliwe – obecność na Mszy św. i odmówiony Różaniec oraz przez podejmowanie dobrowolnych umartwień w łączności z trudem pielgrzymim.Zachęcam również wiernych do towarzyszenia pielgrzymom przez codzienne audycje radiowe i bezpośrednie przekazy z drogi pielgrzymiej realizowane przez Radio Plus Opole oraz do śledzenia serwisu internetowego Pielgrzymki przygotowanego przez opolską redakcję Gościa Niedzielnego.


ks. KR., 09 VIII 2013 r.

Renowacja dachu kościoła


Od początku maja trwają prace przy wymianie poszycia dachu naszego kościoła parafialnego. Remont mógł być podjęty dzięki wsparciu z Uni Europejskiej. Dotację przyznał Urząd Marszałkowski w Opolu w ramach Programu Odnowy i Rozwoju Wsi, na podstawie opinii projektu wystawionej przez Lokalną Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak. Całość inwestycji wynosi ponad 365,310 złotych z czego 292,248 złotych to dotacja. Pozostała suma to wkład własny parafii.

Zdjęcia z prac remontowych w galerii.


ks. KR, 13 VII 2013 r.

Poświęcenie odnowionej Groty Matki Bożej


W dniu 01 czerwca o godz. 14:30 w kościele i przy Grocie Matki Bożej odbyło się nabożeństwo wraz z poświęceniem odnowionej Groty. Prace renowacyjne objęły kostkę brukową, ołtarz oraz okna.

Grota została odnowiona dzięki inicjatywie pani Rozali Sobieraj oraz pomocy dobrodziejów:

- księcia Ferdynanda von Württemberg;
- pana Manfreda Rossy;
- pana Heberta Pawlika;
- Stowarzyszenia Heimatkreis Carlsruhe (byłych mieszakańców Pokoju);
- Kolping Familie Maria Schutz Kaiserslautern;
- Tomasza Sugulki;

Na pamiątkowej tablicy została umieszczona informacja o okolicznościach wybudowania tejże groty:

Matce Bożej z wdzięcznoście dedykowano, za ratunek z okropności wojennych w 1945 roku. Wybudowano w 1948 roku przez księdza Helmuta Ruppricha proboszcza w Pokoju od 1938 roku do 1958 roku. Odrestaurowano w 2013 roku z pomocą Heimatkreis Carlsruhe.

Dziękujemy firmom za wykonanie prac remontowych, a parafianom i gościom za udział w nabożeństwie.


Zdjęcia w galerii.


ks. KR, 08 VI 2013 r.

Szkolne Koło Caritas


Szkolne Koło Caritas jest katolicką organizacją uczniowską, która włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas diecezji. W sprawach wychowawczych i organizacyjnych opiekę nad Kołem sprawuje opiekun Koła. Szkolne Koło Caritas przy Gimnazum w Pokoju powstało we wrześniu 2012 roku. Opiekunem naszego koła jest katechetka pani Izabela Matuszewska.

Głównym celem działalności Szkolnych Kół Caritas jest kształtowanie w uczniach postawy miłości chrześcijańskiej oraz praktykowanie, szczególnie w środowisku szkolnym, przykazania miłości bliźniego. Patronką Szkolnych Kół Caritas jest św. Jadwiga Śląska, a miejscem pielgrzymkowym – sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy.

Zachęcamy do zobaczenia "filmiku" o naszym SKC.


ks. KR, 10 V 2013 r.

Maryjny miesiąc maj


W Polsce Nabożeństwo Majowe publicznie zostało zaprowadzone po raz pierwszy w 1837 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie, nieco potem w Krakowie, na Jasnej Górze i w kilku innych kościołach. W niespełna 30 lat rozszerzyło się po całej polskiej ziemi. Dziś nie ma świątyni katolickiej, gdzie by nie było odprawiane.

Nabożeństwo Majowe jest cenne dla wszystkich, ale szczególnie dla grzeszników i dusz prowadzących życie wewnętrzne. Pierwsi mają możność otrzymania wielkiego miłosierdzia Bożego, drudzy - postąpienia w miłości i zjednoczeniu z Bogiem i Najświętszą Maryją Panną.

Nabożeństwa Majowe w naszym kościele codziennie
o godz. 18:30, w niedziele i święta o godz. 15:00.

W piątek uroczystość NMP Królowej Polski. Porządek Mszy niedzielny. O 11:00 Msza św. w intencji Ojczyzny.

W sobotę o godz. 16:00 będzie sprawowana Msza św. ku czci św. Floriana w intencji Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dnia 13 maja o godz. 18:30 - Msza św. i po niej Pierwsze Nabożeństwo Fatimskie.


ks. KR, 28 IV 2013 r.

Pielgrzymka parafialna


Pielgrzymka kraje nadbałtyckie: Litwa, Łotwa, Estonia
Gietrzwałd-Kowno-Szydłów -Szawle-Ryga-Tallin-Wilno-Troki -Sokółka-Góra Grabarka


DZIEŃ 1 (piątek): Zbiórka pielgrzymów i wyjazd o godz. 2:00. Ok. 9:00 przyjazd do Gietrzwałdu i nawiedzenie Sanktuarium (Msza św.), źródełka. Przejazd przez Mazury na Litwę. Wieczorem przyjazd do Kowna, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 2 (sobota): Po śniadaniu spacer po Kownie – zwiedzanie położonej u zbiegu Niemna i Wilii przedwojennej stolicy: Plac Ratuszowy, ruiny zamku, kościół św. Jerzego, Seminarium Duchowne, dom Perkuna, Katedra św. Piotra i Pawła. Przejazd do Szydłowa (Šiluva jest dziś jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na Litwie, Msza Święta. Dalszy przejazd do Szawli, zwiedzanie Góry Krzyży (sanktuarium pod otwartym niebem). Dalszy przejazd do Rygi – stolicy Łotwy, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3 (niedziela): Po śniadaniu przejazd do centrum Rygi i zwiedzanie z Przewodnikiem: Starówka (wpisana na listę UNESCO), Ratusz, Zamek Kawalerów Mieczowych, zespół średniowiecznych kamieniczek, Katedra Najświętszej Marii Panny. Msza Św. w Kościele Polskim. Przejazd do Tallina – stolicy Estonii położonej nad Zatoką Fińską, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4 (poniedziałek): Śniadanie i zwiedzanie z Przewodnikiem Tallina – Starówka, Wzgórze Toompea (Górne Miasto) z zamkiem i Katedrą Toomkirk, sobór Aleksandra Newskiego, Brama Morska, gotyckie mury obronne, czas wolny. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5 (wtorek): Po śniadaniu całodzienny przejazd do Wilna. Wieczorem przyjazd do centrum stolicy Litwy, obiadokolacja, czas wolny i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 6 (środa): Po śniadaniu zwiedzanie Wilna z przewodnikiem miejskim: Starówka, Ostra Brama (Msza św. w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej), klasztor prawosławny Ducha Świętego, klasztor Bazylianów, ul. Ostrobramska, Wielka, Zamkowa, Muzeum św. Siostry Faustyny. Wieczorem powrót do hotelu.

DZIEŃ 7 (czwartek): Śniadanie i dalsze zwiedzanie Wilna: Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, Cmentarz Rossa, Góra Trzech Krzyży. Msza św. w kościele Ducha Świętego. Po południu przejazd do Trok – miasteczka położonego nad jeziorami z zamkiem na wyspie (bez zwiedzania wnętrza). Przejazd na obiadokolację i nocleg do Augustowa.

DZIEŃ 8 (piątek): Po śniadaniu przejazd do Sokółki – miejsce Cudu Eucharystycznego Msza Św. Przejazd do Grabarki. Święta Góra Grabarka to centralne miejsce kultu prawosławnych (cerkiew z ikonami, Góra Krzyży). Obiad i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd ok. północy i zakończenie pielgrzymki.

Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, barek, 7 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2, 3-os. z łazienkami, 7 śniadań i 8 obiadokolacji, opieka pilota na trasie, licencjonowany przewodnik dwujęzyczny na Litwie (2, 6 i 7 dzień), w Rydze i Tallinie, koszty biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie KL, NNW.

Cena nie obejmuje dodatkowych ubezpieczeń (chorób przewlekłych). Koszt: 1700zł /os.


ks. KR, 19 IV 2013 r.

Bierzmowanie 2013


„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -- Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was” (J 14, 16-18).

Sakrament bierzmowania obok sakramentów chrztu i święceń kapłańskich należy do sakramentów, które - raz przyjęte - zachowują na zawsze swą ważność. Polecenie Boga, aby chrześcijanie mocą Ducha Świętego działali w Kościele i świecie nie potrzebuje dodatkowego potwierdzenia.

Bierzmowanie udoskonala łaskę chrztu; jest ono sakramentem, który daje Ducha Świętego, aby głębiej zakorzenić nas w synostwie Bożym, ściślej wszczepić w Chrystusa, umocnić naszą więź z Kościołem, włączyć nas bardziej do jego posłania i pomóc w świadczeniu o wierze chrześcijańskiej słowem, któremu towarzyszą czyny(KKK 1316).

Bierzmowanie w tym roku odbędzie się w Zagwiździu we wtorek 16 kwietnia o godz. 16:30.
Próba i sakrament pokuty w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 19:00 w Zagwiździu.
Ostatnie spotkanie przy parafii dla młodzieży klas III w piątek o 18:30. Msza św. i spotkanie w salce.


ks. KR, 10 IV 2013 r.

Niedziela Zmartwychwstania


Zmartwychwstanie

Wyciągnij swe ręce dziś do Chrystusa.
On który cierpiał powstaje dziś z grobu.
Cieszy się wszechświat – cieszą niebiosa
I ty ciesz się ziemio – pełna żałoby.

Wciąż ciesz się i śpiewaj hymn Alleluja,
Bo niebo z Chrystusem dziś zwyciężyło
I twój też głos nich w niebo się wzbija,
Bo życie człowieka swój los zmieniło.


W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum. Gasną światła - wigilia jest przecież oczekiwaniem. Łacińskiemu słowu vigilare odpowiada polskie czuwać.

Wigilia Paschalna w naszym kościele o godz. 19:00.
Rezurekcja rano o godz. 6:00. Pozostałe Msze św. w Pokoju o godz. 11:00 i w Krogulnej o godz. 9:15.


ks. KR, 30 III 2013 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36