Rok Rodziny


Decyzją biskupów metropolii górnośląskiej w diecezjach naszej metropolii (katowickiej, gliwickiej i opolskiej) rozpoczeliśmy Rok Rodziny, który będzie przeżywany pod hasłem: Rodzina Miłością Wielka.

„Rodzina chrześcijańska to komunia-wspólnota osób zanurzona przez sakrament małżeństwa w miłości Bożej i urzeczywistniająca się we wzajemnej miłości męża i żony, rodziców i dzieci. Jej doskonałym wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu, którą obieramy na patrona Roku. Zależy nam na przypomnieniu i pokazaniu bogactwa działań formacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych, które w ramach duszpasterstwa rodzin podejmowane są w diecezji gliwickiej, archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej. Żeby lepiej z nich korzystać, trzeba wiedzieć o bogatej ofercie służby małżeństwu i rodzinie na każdym etapie, nawet w sytuacji kryzysu. By kościelne instytucje wspierania małżeństw i rodzin mogły jeszcze lepiej służyć, powinny współpracować ze szkołami, mediami i samorządami lokalnymi. Widzimy w nich naturalnych sprzymierzeńców w trosce o rodzinę, od której zależy jutro społeczeństwa, Kościoła i naszej Ojcowizny”. (z listu pasterskiego na rozpoczęcie Roku Rodziny)

Pierwsze wydarzenia o charakterze diecezjalnym związane z Rokiem Rodziny:

a) Rekolekcje Remont Małżeński w Opolu. W dniach 13-15 grudnia br. w kościele seminaryjnym św. Jadwigi w Opolu odbędzie się 5. edycja rekolekcji dla małżeństw Remont Małżeński pod hasłem „Piękny dom”. Organizatorzy zapraszają na nie małżonków, zarówno szczęśliwych ze sobą jak i przeżywających trudności.

b) Spotkanie Biskupa Opolskiego z rodzinami migrantów zarobkowych. W sobotę 28 grudnia 2013 r. – podobnie jak przed rokiem – Biskup Opolski spotka się w Jemielnicy z rodzinami migrantów zarobkowych. Na spotkanie zaproszone są rodziny z całej diecezji.

c) Rodzinny Orszak Trzech Króli. Zapowiedź na styczeń. Wydział Katechetyczny przy współpracy z podmiotami kościelnymi i świeckimi przygotowuje kolejną edycję Opolskiego Orszaku Trzech Króli, któremu w Roku Rodziny chcemy nadać jeszcze bardziej rodzinny charakter.


ks. KR, 10 XII 2013 r.

Święty czas Adwentu


Patronami i przewodnikami Adwentu obok Niepokalanej Maryi, są prorocy Izajasz i Jan Chrzciciel. Wzywają oni każdego z nas: Pan jest blisko! Nawracajcie się! Jan przygotowuje drogę dla Chrystusa, wyrównuje ścieżki do serc ludzkich, zmiękcza opór twardych jak skała serc i umysłów. A Pan Jezus wzywa: Nabierzcie ducha i podnieście głowy. Odwagi. Nie bójcie się!

Przed nami 24 dni przygotowania do Świąt Narodzenia Jezusa Chrystusa.

W świętym czasie adwentu, uczyńmy choćby kilka kroków do Chrystusa. Przysłowie hinduskie mówi: Gdy człowiek zrobi jeden krok do Boga, wtedy Bóg czyni 10 kroków do człowieka. Gdy Pan Bóg zobaczy naszą dobrą wolę, wtedy przejmuje inicjatywę i resztę dopełnia swoją łaską i błogosławieństwem.

Roraty we wtorek, środę, czwartek i piątek
wieczorem o godz. 17:30.
Bardzo serdecznie zachęcam do udziału dzieci i młodzież.
W zakrystii do nabycia lampiony adwentowe w cenie 20 zł.
Hasło tegorocznych rorat: uBoga droga, Tyle masz, ile dasz,
zaproponował papież Franciszek.


ks. KR, 01 XII 2013 r.

Niedziela na Plusie - audycja Radia Plus Opole


Postać Chrystusa Króla wyłania się z tajemnicy Kościoła jako misterium wiary i sakramentów, misterium wspólnoty zjednoczonych ze sobą ludzi i poszczególnych dusz. Chrystus żyje i daje nadzieję. Naprzeciw Niego staje każdy z nas, by postawić pytanie o fakt i sens królowania Boga; pytanie, które może być jak wyznanie Piotra, dociekliwość Piłata, protest lub niewiara Żydów. Oby nie było bezmyślnym śpiewem triumfalnych hymnów, które tak łatwo mogą przecież zmienić się w wyrok odrzucenia i negacji, aż po śmierć... Niech więc będzie modlitwą, szczerą i prostą. A nade wszystko uczciwą modlitwą pytań bardziej niż gotowych odpowiedzi.

W niedzielę 24 listopada w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i w dzień zakończenia Roku Wiary, w naszej parafii będziemy gościć Radio Plus. W programie min. transmisja Mszy Świętej o godz. 11.00 oraz rozmowy z mieszkańcami parafii.
Rozpoczęcie po godzinie 9:00.
Serdecznie zachęcamy do słuchania Radia Plus na 107,9 FM.


ks. KR, 20 XI 2013 r.

Kirche in Not - Pomoc Kościołowi w Potrzebie


Kirche in Not - Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest Stowarzyszeniem Kościoła Katolickiego, które od 1947 roku pomaga ludziom będącym w trudnej sytuacji, wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarom wojen kataklizmów oraz cierpiących w ustrojach totalitarnych. Stowarzyszenie wspiera również polskie zgromadzenia kontemplacyjne oraz misjonarzy na całym świecie.
Aby budować kolejne studnie, szkoły szpitale, Polska Sekcja Kirche in Not prowadzi w diecezjach całego kraju zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego (komputery, drukarki, TV, pralki, odkurzacze itp).
Zwracamy się do wszystkich parafian z prośbą o pomoc i włączenie się w tę zbiórkę. Oddając niepotrzebny sprzęt możemy pomóc innym.

Zbiórka w naszej parafii 23 października (środa)
od godz. 14:00 do 17:00. Plac przy kościele.


ks. KR., 22 X 2013 r.

Różaniec św.


Różaniec nie zastąpuje Mszy świętej i uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych. Różaniec nie stanowi konkurencji ani dla Liturgii Godzin, ani dla Koronki do Miłosierdzia Bożego, ani dla innych form kultu. Jest natomiast wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją, wraz z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Do odmawiania różańca kilkakrotnie wzywała Matka Boża w czasie swych objawień, m.in. w Lourdes (1858), w La Salette, w Fatimie (1917), w Beauraing (1932) i w Banneux (1933).

Zachęcam do wytrwałej modlitwy różańcowej. W październiku powierzajmy Panu Bogu wszystkie sprawy bliskie naszym sercom.

Nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do soboty o godz. 18:00, a w niedzielę o godz. 15:00.


ks. KR, 08 X 2013 r.

Jubileusz 110. lecia parafii


W ramach przygotowań naszej wspólnoty do jubileuszu 110. lecia parafii i odpustu zostały wydrukowane foldery, kartki i kalendarz na 2014 rok. Oprócz tego gipsowy wizerunek naszego kościoła. Jest to replika rysunku z 1907 roku, autorstwa architekta świątyni L. Schneidera. W druku jest opracowanie historii parafii, które będzie liczyć ponad 280 stron i składać się z 12 rozdziałów plus dodatki zdjęciowe: czarno-białe i kolorowy.

W ramach duchowego przygotowania do jubileuszu,
w sobotę i niedzielę 10/11 sierpnia gościmy
ojca Henryka Kałużę, werbistę z Nysy.
W sobotę o godz. 15:00 Msza św. dla seniorów,
a w niedzielę na Mszach św. o. Henryk będzie głosił Słowo Boże.


ks. KR, 09 VIII 2013 r.

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę


Pielgrzymka Legnicka

Wiarą świat posolić – to hasło XXI Pieszej Pielgrzymki z Legnicy do Częstochowy. Pierwsi pielgrzymi wyruszyli ze Zgorzelca już w środę 24 VII, kolejne z Jeleniej Góry, Krzeszowa, Bolesławca, Polkowic i Legnicy. Dnia 02 sierpnia po noclegu w Mąkoszycach pielgrzymka udała się na trasę do Starych Budkowic, przechodząc przez naszą parafię: postój w Siedlicach i Msza św. w kościele w Pokoju. Dla pielgrzymów parafialna Caritas przygotowała poczęstunek. Za wszelką pomoc udzieloną pielgrzymom składam serdeczne Bóg zapłaś.

Zdjęcia z pielgrzymki w galerii

Pielgrzymka Opolska

Piesza Pielgrzymka Opolska wyruszy w tym roku już po raz 37. Pątnicy pójdą pod hasłem: "O Maryjo nasza Pani - umacniaj wiarę na chrzcie nam daną”. W porównaniu do ubiegłego roku zmienia się data rozpoczęcia pielgrzymki. Pątnicy wracają do dawnego terminu - tygodnia poprzedzającego uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (18-24 sierpnia) Trzy strumienie: opolski, raciborski i głubczycki rozpoczynają pielgrzymkę w poniedziałek, 19 sierpnia. Pątnicy z Nysy zaczną wędrówkę o jeden dzień wcześniej, w niedzielę, 18 sierpnia. Strumień kluczborski dołączy we wtorek.

Ks. biskup A. Czaja w swojej odezwie zachęca: Tych którzy mimo szczerych chęci nie mogą pójść na pielgrzymkę, zapraszam do pielgrzymowania duchowego. Niech wyraża się ono modlitewną łącznością z pielgrzymami w dniach ich wędrówki poprzez – o ile to możliwe – obecność na Mszy św. i odmówiony Różaniec oraz przez podejmowanie dobrowolnych umartwień w łączności z trudem pielgrzymim.Zachęcam również wiernych do towarzyszenia pielgrzymom przez codzienne audycje radiowe i bezpośrednie przekazy z drogi pielgrzymiej realizowane przez Radio Plus Opole oraz do śledzenia serwisu internetowego Pielgrzymki przygotowanego przez opolską redakcję Gościa Niedzielnego.


ks. KR., 09 VIII 2013 r.

Renowacja dachu kościoła


Od początku maja trwają prace przy wymianie poszycia dachu naszego kościoła parafialnego. Remont mógł być podjęty dzięki wsparciu z Uni Europejskiej. Dotację przyznał Urząd Marszałkowski w Opolu w ramach Programu Odnowy i Rozwoju Wsi, na podstawie opinii projektu wystawionej przez Lokalną Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak. Całość inwestycji wynosi ponad 365,310 złotych z czego 292,248 złotych to dotacja. Pozostała suma to wkład własny parafii.

Zdjęcia z prac remontowych w galerii.


ks. KR, 13 VII 2013 r.

Poświęcenie odnowionej Groty Matki Bożej


W dniu 01 czerwca o godz. 14:30 w kościele i przy Grocie Matki Bożej odbyło się nabożeństwo wraz z poświęceniem odnowionej Groty. Prace renowacyjne objęły kostkę brukową, ołtarz oraz okna.

Grota została odnowiona dzięki inicjatywie pani Rozali Sobieraj oraz pomocy dobrodziejów:

- księcia Ferdynanda von Württemberg;
- pana Manfreda Rossy;
- pana Heberta Pawlika;
- Stowarzyszenia Heimatkreis Carlsruhe (byłych mieszakańców Pokoju);
- Kolping Familie Maria Schutz Kaiserslautern;
- Tomasza Sugulki;

Na pamiątkowej tablicy została umieszczona informacja o okolicznościach wybudowania tejże groty:

Matce Bożej z wdzięcznoście dedykowano, za ratunek z okropności wojennych w 1945 roku. Wybudowano w 1948 roku przez księdza Helmuta Ruppricha proboszcza w Pokoju od 1938 roku do 1958 roku. Odrestaurowano w 2013 roku z pomocą Heimatkreis Carlsruhe.

Dziękujemy firmom za wykonanie prac remontowych, a parafianom i gościom za udział w nabożeństwie.


Zdjęcia w galerii.


ks. KR, 08 VI 2013 r.

Szkolne Koło Caritas


Szkolne Koło Caritas jest katolicką organizacją uczniowską, która włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas diecezji. W sprawach wychowawczych i organizacyjnych opiekę nad Kołem sprawuje opiekun Koła. Szkolne Koło Caritas przy Gimnazum w Pokoju powstało we wrześniu 2012 roku. Opiekunem naszego koła jest katechetka pani Izabela Matuszewska.

Głównym celem działalności Szkolnych Kół Caritas jest kształtowanie w uczniach postawy miłości chrześcijańskiej oraz praktykowanie, szczególnie w środowisku szkolnym, przykazania miłości bliźniego. Patronką Szkolnych Kół Caritas jest św. Jadwiga Śląska, a miejscem pielgrzymkowym – sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy.

Zachęcamy do zobaczenia "filmiku" o naszym SKC.


ks. KR, 10 V 2013 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35