Wakacyjny wypoczynek


   We współczesnym społeczeństwie, pochłoniętym często przez gorączkową aktywność i bardzo konkurencyjnym, w którym dominuje logika produkcji i zysku, nierzadko ze szkodą dla człowieka, jest tym bardziej konieczne, aby każdy mógł korzystać z odpowiednich okresów wypoczynku, pozwalających odzyskać siły i zarazem odnaleźć właściwą równowagę duchową. Trzeba mądrze korzystać z wakacji i ferii, aby służyły dobru jednostki i rodziny przez to, że umożliwiają kontakt z przyrodą, zapewniają spokój, dają czas na kultywowanie zgodnego życia rodzinnego, na wartościową lekturę i na zdrowe rozrywki, nade wszystko zaś pozwalają poświęcić się w większej mierze modlitwie i słuchaniu głosu Bożego.
     Życzę wszystkim, którzy przebywają na wakacjach, dobrego i owocnego wypoczynku, zawierzając Maryi, troskliwej Matce, zwłaszcza tych, którzy są najbardziej utrudzeni. Najświętszej Pannie zawierzam także tych, którzy z różnych powodów nie mogli opuścić zwykłych zajęć i codziennego środowiska. Wszystkich zapewniam o pamięci w modlitwie.

bł. Jan Paweł II, (Castel Gandolfo 23 VII 2000 r.)


ks. KR, 03 VII 2012 r.

Uroczystość Bożego Ciała 2012.
Przyjdźcie do stołu miłosierdzia, gdzie Ciało i Krew Pana jest... Te słowa piosenki chyba najlepiej wskazują, jakiej postawy wobec Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa uczy nas od wieków Święty Kościół Katolicki. W okresie, kiedy z racji uroczystości Bożego Ciała katolicki świat rozważa tę niepojętą Tajemnicę naszej wiary, w której adorujemy Boga samego ukrytego pod eucharystycznymi postaciami Chleba i Wina, warto abyśmy zadali sobie pytania: jaka jest nasza cześć dla Najświętszych Postaci Ciała i Krwi Pana Jezusa? Czy zdajemy sobie sprawę, że w Eucharystii sam Pan Bóg przychodzi do nas? Jaka powinna być nasza postawa podczas Komunii świętej i w czasie adoracji?

W Boże Ciało,następuje zmiana porządku Mszy św. O godz. 7:30 w Krogulnej. Procesja do czterech ołtarzy w Pokoju po Mszy św. o godz. 9:15 przebiegnie ulicami: Kościelną, Wojska Polskiego, Mariacką, Sienkiewicza, Namysłowską i Kościelną. Na procesję zapraszam w strojach liturgicznych dzieci pierwszokomunijne.
Po zakończonej Procesji około godz. 11:00 Msza św.
O przygotowanie ołtarzy proszę: I - Straż Pożarną; II - Przedszkole; III - Róże Różańcowe; IV - Służbę Liturgiczną Ołtarza;

Proszę także o przyozdobienie domów na trasie procesji obrazami i symbolami religijnymi.
Od piątku tradycyjnie wieczorem po Mszy św. procesja eucharystyczna wokół kościoła.
Zachęcam do rodzinnego i czynnego udziału w procesji.


ks. KR, 02 VI 2012 r.

Pielgrzymka dziękczynna na Górę św. Anny.


Dzieci pierwszokomunijne w dniu 30 maja, uczestniczyły wraz z opiekunami w pielgrzymce dziękczynnej na Górę św. Anny. W sumie 50 osób. O godz. 11:00 uczestniczyliśmy we Mszy św. w bazylice, dziękując za dar Pierwszej Komunii św. Po Mszy św. był wspólny obiad, czas wolny przeznaczony na zakup pamiątek i na zakończenie spacer po Górze św. Anny. Do domu wróciliśmy o godz. 16:30.

Serdecznie dziękuję dzieciom i opiekunom za gorliwy udział w pielgrzymce.

W galerii zdjęcia z pielgrzymki.


ks. KR, 02 VI 2012 r.

Bierzmowanie i I Komunia św.


W tym tygodniu trwają bezpośrednie przygotowania do dwóch uroczystości przyjęcia sakramentów: bierzmowania przez uczniów klas III Gimnazjum oraz Pierwszej Spowiedzi i Komunii św. przez uczniów klas III Szkoły Podstawowej.

Pierwsza uroczystość odbędzie się 10 maja w Zagwiździu, gdzie sakrament Ducha Św. przyjmie 36 osób z naszej parafii, a druga w niedzielę 13 maja w kościele parafialnym. Do Komunii po raz pierwszy przystąpi 28 osób.

Ogarnijmy modlitwą nasze dzieci i młodzież.

Informacje dla młodzieży klas III Gimnazjum.

- poniedziałek w Zagwiździu o godz. 17:00 obowiązkowa próba przed uroczystością bierzmowania;
- środa w Pokoju godz. 19:00 spowiedź święta;
- czwartek godz. 16:00 bierzmowanie w Zagwiździu;

Informacje dla dzieci klas III Szkoły Podstawowej.

- wtorek godz. 17:15 pierwsza próba wraz z rodzicami;
- środa o godz. 16:30 druga próba;
- piątek o godz. 17:00 trzecia próba;
- sobota godz. 13:00 spowiedź święta i próba generalna;
- niedziela godz. 11:00 uroczystość I Komunii św.;


ks. KR, 08 V 2012 r.

Parafialna pielgrzymka do Włoch


W dniach 29 września –
6 października 2012r., organizujemy parafialną pielgrzymkę do Włoch następującym szlakiem: PADWA – LORETO – MANOPELLO – LANCIANO – M. S. ANGELO – S. G. ROTONDO – MONTE CASSINO – WATYKAN – RZYM – ASYŻ.
.

Całkowity koszt pielgrzymki z wstępami, przewodnikami i lokalnymi przejazdami: 600 zł + 280 euro. Zapisy w kancelarii. Przy zapisie zaliczka 300 zł. Druga rata do końca czerwca. Euro płatne w czasie spotkania organizacyjnego przed pielgrzymką początkiem września. Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, barek z napojami, 6 noclegów w hotelach*** (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami), wyżywienie: 6 śniadań, 7 obiadokolacji, opieka pilota, ubezpieczenie KL, NW.

Szczegółowy plan:

1 dzień (sobota): Wyjazd w godzinach porannych (4:00) przejazd przez Czechy, Austrię i Włochy. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Padwy na obiadokolację i nocleg.

2 dzień (niedziela): Po śniadaniu przyjazd do Padwy i nawiedzenie Bazyliki Św. Antoniego. Dalszy przejazd do Loreto i nawiedzenie Bazyliki (Msza Św.) z cudowną kopią sławnej Czarnej Madonny z Loreto, cmentarza żołnierzy polskich, a przede wszystkim nawiedzenie Domku Maryi. Wieczorem zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Pescary.

3 dzień (poniedziałek): Śniadanie. Przejazd do Manopello, gdzie znajduje się „chusta”, na której według legendy odcisnęło się Oblicze Jezusa złożonego w grobie – nawiedzenie Sanktuarium. Dalszy przejazd do Lanciano, miejsca związanego z pierwszym cudem eucharystycznym, nawiedzenie kościoła. Przejazd do Monte San Angelo na Półwyspie Gargano. Zwiedzanie groty Michała Archanioła, Msza św. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień (wtorek): Śniadanie i pobyt w San Giovanni Rotondo – nawiedzenie Sanktuarium i grobu św. Ojca Pio (Msza Św.). Przejazd na Monte Cassino. Zwiedzanie Klasztoru św. Benedykta oraz cmentarza żołnierzy polskich. Przejazd do hotelu w okolicy Rzymu. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

5 dzień (środa): Śniadanie i wczesny wyjazd do Watykanu na audiencję generalną z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI. Po audiencji nawiedzenie grobu Jana Pawła II. Zwiedzanie Rzymu: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Piazza Venezia, Forum Trajana. W godzinach wieczornych powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

6 dzień (czwartek): Po śniadaniu wyjazd na całodzienne zwiedzanie Rzymu: Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Panteon, Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Bazyliki większe, Święte Schody. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Asyżu.

7 dzień (piątek): Śniadanie. Wyjazd do Asyżu. Po drodze nawiedzenie Santa Maria degli Angeli - Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej ze słynną Porcjunkulą. W Asyżu zwiedzanie Bazyliki św. Franciszka (Msza Św.), Piazza Comune, kościoła św. Klary. Po południu obiadokolacja i wyjazd w drogę powrotną.

8 dzień (sobota): Przyjazd do Polski w godzinach porannych i zakończenie pielgrzymki.

Serdecznie zapraszamy.


ks. KR , 22 IV 2012 r.

Niedziela Zmartwychwstania


Bóg nie umarł,

Jezus żyje.

Daj Mu ręce swe.

Daj Mu nogi swe.

Daj Mu serce swe.

Daj Mu duszę swą.

On twoim Bogiem jest.


W dniu Zmartwychwstania czcimy zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i wspominamy misterium naszego Odkupienia. Niech te prawdy zaowocują w naszych sercach wdzięcznością Bogu za dar nowego życia. Niech obudzą naszą świadomość, że Pan żyje i jest z Nami. Niech zmartwychwstały Pan błogosławi na każdy dzień. Radosnego Alleluja.

Niedziela 08 kwietnia:
Rezurekcja o godz. 6:00. Suma o godz. 11:00. Msza św. w Krogulnej o 9:15. Serdecznie zapraszam.


ks. KR, 07 IV 2012 r.

Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne.


I. Wielki Czwartek.
Dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Dzisiaj Kościół sprawuje jedynie Mszę Krzyżma (w katedrze o godz. 9:30) i Wieczerzy Pańskiej. Zapraszam do udziału we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Pokoju o godz. 18:30. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy. Adoracja do godz. 21:00.

II. Wielki Piątek.
Zgodnie ze starożytną tradycją w ten dzień Kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jeden posiłek w ciągu dnia do syta). Rano o godz. 7:30 Ciemna Jutrznia i Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkiego Piątku w Pokoju o godz. 18:30. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 08:30 do 18:30 według poniższego planu. Ofiara składana przy nawiedzeniu Bożego Grobu przeznaczona jest na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

III. Wielka Sobota.
Rano o godz. 7:30 Ciemna Jutrznia. Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 08:30 do Wigiili Paschalnej wegług planu. Błogosławieństwo pokarmów: Pokój godz. 10:00 i 12:00, Krzywa Góra godz. 10:30, Krogulna godz. 11:00, Siedlice godz. 11:30.
Na godzinę 19:30 do Pokoju zapraszam na Wigilię Paschalną. Składa się ona z: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Procesja Rezurekcyjną w Wielką Niedzielę rano o godz. 6:00.

Plan Adoracji w Ciemnicy (piątek) i przy Bożym Grobie (sobota)

07:30 – 08:30 – Ciemna Jutrznia.
08:30 – 09:30 – ul. Opolska, ul. Winna Góra, ul. Kościelna, ul. Podleśna, ul. Brzeska, ul. Skośna;
09:30 – 10:30 – mieszkańcy Zieleńca;
10:30 – 11:30 – mieszkańcy Krogulnej, Siedlic, Krzywej Góry;
11:30 – 12:30 – ul. 1 Maja, ul. Reja;
12:30 – 13:30 – ul. Średnia, ul. Krótka, ul. Wojska Polskiego;
13:30 – 14:30 – ul. Wolności;
14:30 – 15:30 – Róże Różańcowe;
15:30 – 16:30 – ul. Namysłowska, ul. Nowy Świat, ul. Krasickiego; ul. Krzywa, ul. Kolejowa;
16:30 – 17:30 – ul. Sienkiewicza, ul. Mariacka; ul. Żeromskiego, ul. Rataja;
17:30 – 18:30 – liturgiczna służba ołtarza, dzieci i młodzież;
18:30 – Piątek – Liturgia na cześć Męki Pańskiej, 19:30 – Sobota – Wigilia Paschalna.


ks. KR, 31 III 2012 r.

Rekolekcje parafialne


Nie
zamykajmy
serc
Zbawienia nadszedł czas
Gdy Chrystus puka w drzwi
Może
ostatni
raz.
Rekolekcje parafialne
29 marca - 01 kwietnia 2012r.
Rekolekcje wygłosi ojciec Eliasz Opala,
z klasztoru oo. franciszkanów z Wambierzyc.


CZWARTEK - 29 marca
godz. 17:30 – Msza św. w Krogulnej – rozpoczęcie rekolekcji – nauka ogólna;
godz. 18:30 – Msza św. w Pokoju – rozpoczęcie rekolekcji – nauka ogólna;

PIĄTEK – 30 marca
godz. 8:00 – odwiedziny chorych;
godz. 10:00 – spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej;
godz. 17:30 – Droga Krzyżowa i Msza św. w Krogulnej z nauka ogólną;
godz. 18:30 – Droga Krzyżowa i Msza św. z nauką ogólną;

SOBOTA – 31 marca
godz. 10:00 – Msza św. w intencji osób chorych i seniorów naszej parafii (z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych);
godz. 17:00 – spotkanie i nauka dla młodzieży;
godz. 18:00 – okazja do spowiedzi św.;
godz. 18:30 – Msza św. z kazaniem ogólnym;

NIEDZIELA PALMOWA – 01 kwietnia
godz. 7:30 – Msza św. w Pokoju z kazaniem ogólnym;
godz. 9:15 – Msza św. w Krogulnej z kazaniem ogólnym;
godz. 11:00 – Msza św. Pokoju z kazaniem ogólnym;
godz.15:00 - Gorzkie Żale;
godz. 15:30 - spowiedź przedświąteczna;


ks. KR, 22 III 2012 r.

Pielgrzymka wielkopostna


Serdecznie pragnę zaprosić na parafialną wielkopostną pielgrzymkę do trzech sanktuariów:


Gostyń to miasto leżące 70 km na południe od Poznania. W XVI wielu na pobliskim wzgórzu, zwanym dzisiaj Świętą Górą, wybudowano kościół. Jego największym skarbem jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni. W roku 1928 obraz został koronowany. Opiekunami sanktuarium są ojcowie filipini.

Osieczna leży koło Leszna. Nad miastem góruje zabytkowy kościół z klasztorem franciszkanów. W jego wnętrzu w bocznym ołtarzu znajduje się Obraz Matki Bożej Bolesnej. Przedstawia on Maryję, która czuwa nad śpiącym Jezusem. O wielkim zaufaniu do Pani Osieckiej mówią niezliczone intencje ofiarodawców, a o Jej łaskawości mówią wota, oraz złocone korony z XVIII wieku.


Przez całe wieki Górka Duchowna należała do benedyktynów. Od roku 1410 w tamtejszym kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na prawej ręce. Lewą Maryja tuli swego Syna do siebie.

Pielgrzymka odbędzie się 17 marca (sobota) 2012r.
Wyjazd o godz. 6:30, powrót ok. godz. 19:00. Koszt 40 zł.
Zapisy w zakrystii po Mszach św., oraz w kancelarii.


Zdjęcia z pielgrzymki w galerii.


ks. KR, 26 II 2012 r.

Wielki Post 2012


Czas Wielkiego Postu, pomaga nam przygotować się do przeżywania radosnej tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. Stawia nam przed oczyma trudną i bolesną drogę, którą szedł Chrystus, by przynieść światu zbawienie.

"Przed podjęciem swej działalności Jezus spędził czterdzieści dni na pustyni. Dla nas również rozpoczyna się intensywny czas refleksji i modlitwy, który pozwoli nam przejść drogę wiodącą na Kalwarię, a potem doświadczyć radości zmartwychwstania". (bł. Jan Paweł II).

Postarajmy się nie zmarnować go. Pośród tysiąca spraw, problemów, rozmów, wiadomości spróbujmy odnaleźć chwilę spokoju i wejść na swoją wielkopostną pustynię.

Msze św. w Środę Popielcową godz. 7:30 i 17:30.
W Krogulnej Msza św. o godz. 16:00.
W czasie każdej Mszy obrzęd posypania głów popiołem.
Wiernych obowiązuje post ścisły tzn. jakościowy i ilościowy.

W Środę Popielcową rozpoczyna się czas przystępowania do sakramentu pokuty i Komunii św. wielkanocnej.
Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego P. przypadają Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach w Wielkim Poście.


Zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (piątek godz. 16:45) i Gorzkich Żali (niedziela godz. 15:00).


ks. KR, 19 II 2012 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35