Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża św. - 14 września.


Cześć, jaką świat chrześcijański otaczał osobę Jezusa Chrystusa, dotyczyła również tego wszystkiego, co miało z Nim styczność. Szczególną czcią otaczano zawsze Krzyż, na którym Pan Jezus oddał swoje życie dla rodzaju ludzkiego. Według starożytnego podania miała go odnaleźć w 326 roku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego. W miejscu znalezienia Krzyża św. na górze Kalwarii cesarz wybudował ku czci św. Krzyża Bazylikę. Obok niej powstała Bazylika Zmartwychwstania Pańskiego. Dnia 13 września 335 roku odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obu Bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość "Podwyższenia Krzyża świętego". Później przeniesiono to święto na 14 września. Na pamiątkę znalezienia Krzyża świętego obchodzić zaczęto osobne święto w Kościele Zachodnim dnia 3 maja (w Polsce przeniesione na 4 maja). Reforma liturgiczna z roku 1969 święto owo połączyła w jedno ze świętem Podwyższenia Krzyża świętego obchodzonego 14 września.

Na zdjęciu odnowiony krzyż w Zieleńcu.


W tym roku odpust parafialny przypada ipsa die Święta Podwyższenia Krzyża św. czyli 14 września. Gościć będziemy o. Mirosława Lipowicza, redemptorystę z Krakowa.

Uroczysta suma odpustowa o godz. 11:00.
Serdecznie zapraszamy.


ks. KR, 02 IX 2014 r.

Odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w Krogulnej


Religijna i duchowa twierdza narodu - tak wielokrotnie, przy różnych okazjach nazywano Jasną Górę. Polacy znajdowali w niej oparcie zawsze, kiedy historia stawiała ich w obliczu próby. Źródłem tej siły jest od ponad 600 lat Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Wiele napisano o niezwykłej mocy tego Wizerunku i o cudach, jakie się dokonały za jego przyczyną, lecz nadal pozostaje on wielką tajemnicą, która przyciąga miliony wiernych. Tradycja głosi, że namalowany został przez św. Łukasza Ewangelistę, który sporządził dwa egzemplarze obrazu - oba na desce stołu należącego do Najświętszej Rodziny. Jeden obraz ma znajdować się dziś we Włoszech. Drugi poprzez Konstantynopol trafił na Ruś. Do Polski obraz został przywieziony z Bełzu (dzisiejsza Ukraina) w 1382 r. przez księcia Władysława Opolczyka. Przed Cudownym Obrazem klękali królowie, wodzowie oraz prosty lud, prosząc Matkę Bożą o opiekę lub dziękując za zwycięstwo. Szczególną czcią darzył Matkę Bożą Jasnogórską Prymas Tysiąclecia - Stefan Kardynał Wyszyński. Podobnie kardynał Karol Wojtyła, który już jako Ojciec Święty Jan Paweł II był pierwszym papieżem pielgrzymującym do Częstochowy. Tym zaszczytnym tytułem Matki Bożej Częstochowskiej został obdarowany nasz kościół filialny w Krogulnej, którego budowy podjął ks. Jan Chwaliński pod koniec swojej pracy w naszej parafii.

Z historii parafii Podwyższenia Krzyża św. w Pokoju, s. 66-67.


Odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w Krogulnej w niedzielę 24 sierpnia o godz. 11:00. Sumie odpustowej będzie przewodniczył ks. Paweł Brudek.
Wieczorem o 21:00 zapraszamy bardzo serdecznie na modlitwę Apelu Jasnogórskiego.

Obecnie kościół w Krogulnej przygotowuje się do 20 rocznicy dedykacji kościoła, która miała miejsce w październiku 1995 roku. Trwają prace przy wymianie dachu. W dalszej perspektywie planowana jest wymiana okien i malowanie elewacji zewnętrznej.


Zdjęcia prac w galerii.


ks. KR, 19 VIII 2014 r.

Rok Rodziny


Obchodzimy w naszej Metropolii Górnośląskiej Rok Rodziny. Przeżywany pod hasłem: Rodzina Miłością Wielka potrwa do 28 grudnia 2014 r. Patronem tego Roku jest święta Rodzina z Nazaretu, która stanowi wzór życia każdej rodziny chrześcijańskiej.

W sobotę i niedzielę (19/20 lipca)
będziemy gościć w naszej wspólnocie siostrę Bognę
ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.


Głównym charyzmatem zgromadzenia jest troska o rodziny. Prowadzą szkoły, domy samotnej matki, świetlice. Poza tym bardzo ważna jest dla Zgromadzenia praca z młodzieżą. Istnieje i prężnie działa Duszpasterstwo Młodzieży Nazaretańskiej, które przez cały rok organizuje różne spotkania, rekolekcje i skupienia. Bierze w nich udział również młodzież z naszej parafii, w ramach działalności Szkolnego Koła Caritas.
.



ks. KR , 10 VII 2014 r.

Uroczystość Bożego Ciała 2014



Przed tak wielkim Sakramentem
Upadajmy wszyscy wraz,
Niech przed Nowym Testamentem
Starych praw ustąpi czas.
Co dla zmysłów niepojęte,
Niech dopełni wiara w nas.
Bogu Ojcu i Synowi
Hołd po wszystkie nieśmy dni.
niech podaje wiek wiekowi
Hymn triumfu, dzięki, czci.
A równemu im Duchowi
Niechaj wieczna chwała brzmi.
Amen.




Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej została wprowadzona przez biskupa Roberta w 1246 roku w diecezji Liége w dzisiejszej Belgii. W Polsce wprowadził tę uroczystość w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker. Organizowana w tym dniu uroczysta procesja staje się publicznym wyznaniem wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, uwielbieniem Go, podziękowaniem Mu za otrzymane łaski, przebłaganiem za zniewagi.

Porządek Mszy św. w Boże Ciało:

7:30 - Krogulna;
9:15 - Pokój i po Mszy św. procesja;
około 11:00 - Msza św. po procesji;

Serdecznie zapraszam do udziału wszystkich parafian.


ks. KR, 12 VI 2014 r.

Pielgrzymka do Chorwacji i Medjugorje


Trasa: Marija Bistrica – Split – Trogir – Medugorje – Wodospady Kravica – Mostar – Dubrownik – Plitvickie Jeziora


Termin: 27 wrzesień - 04 października 2014r.

Dzień 1: Wyjazd ok. godz. 2:00, przejazd przez Czechy, Austrię, Słowenię do Chorwacji. Nawiedzenie Sanktuarium Marija Bistrica (Chorwacka Częstochowa - wizerunek Matki Boskiej Bystrzyckiej, Msza Św.). Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Trogiru nad Morzem Śródziemnym, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2: Po śniadaniu zwiedzanie Trogiru (miasto dwóch Janów: Bramy Miejskie, Katedra św. Laurencjusza, Ratusz) oraz Splitu (miasto św. Dujama): Pałac Dioklecjana (jednego z największych prześladowców Chrześcijan): Wieża, Katedra św. Dujama w byłym mauzoleum Dioklecjana – miejsce, które odwiedził Jan Paweł II w 1998 r., Bramy Miejskie, czas wolny. Po południu powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3: Po śniadaniu przejazd do Bośni i Hercegowiny (ok. 200km), po drodze Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Vepric (Chorwackie Lourdes) na Riwierze Makarskiej. Po południu przyjazd do Medugorje, zakwaterowanie w Pensjonacie, odpoczynek, obiadokolacja, przejście na nabożeństwo i wieczorną Modlitwę Różańcową. Nocleg.

Dzień 4: Po śniadaniu wejście na Górę Objawień – Podbrdo (Brdo Ukazanja). Czas wolny w Medugorje. Msza Św. w Kaplicy. Po południu przejazd i zwiedzanie Wodospadów Kravica. Wieczorem powrót, obiadokolacja i przejście na nabożeństwo i wieczorną Modlitwę Różańcową. Nocleg.

Dzień 5: Po śniadaniu wyjście na Drogę Krzyżową na Górę Kriżevac. Msza Św. i po południu przejazd na wycieczkę do Mostaru (Stary Most, Meczet, Dom Turecki). Wieczorem powrót, obiadokolacja i przejście na nabożeństwo i wieczorną Modlitwę Różańcową. Nocleg.

Dzień 6: Po śniadaniu wyjazd do Dubrownika (perła Adriatyku, miasto św. Błażeja) – zwiedzanie starego miasta z przewodnikiem, czas wolny, Msza Św. W godzinach popołudniowych przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7: Po śniadaniu przejazd na Plitvickie Jeziora i zwiedzanie. Po zwiedzaniu obiad w restauracji i wyjazd w drogę powrotną.

Dzień 8: Przyjazd na miejsce w godzinach porannych.

ŚWIADCZENIA: Przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, cafe-bar, 6 noclegów (pokoje 2, 3 - osobowe z łazienkami) 6 śniadań i 7 obiadokolacji opieka pilota w czasie całej pielgrzymki, ubezpieczenie KL, NNW, bilety wstępów, przewodnicy. Kolejność zwiedzanych obiektów ustala pilot. Należy zabrać małe radio UKF ze słuchawkami.

NA PIELGRZYMKĘ NIE JEST WYMAGANY PASZPORT
Koszt:1850 zł


ks. KR , 30 IV 2014 r.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII


Msza św. kanonizacyjna rozpocznie się o godz. 10.00. Ponieważ tego dnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, liturgię poprzedzi odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zostaną także odczytane teksty autorstwa obu kanonizowanych tego dnia papieży.

Mszę koncelebrować będzie z papieżem Franciszkiem około tysiąc kapłanów, głównie kardynałów i biskupów. Niewykluczone, że weźmie w niej udział papież senior Benedykt XVI.

Transmisja w TVP:
godz. 8:30 specjalne wydanie programu "Między niebem a ziemią";
godz. 10:00 początek transmisji z placu św. Piotra;

W związku z kanonizacją nastąpi zmiana porządki Mszy św. w naszej parafii. Eucharystie będą sprawowane w Pokoju o godz. 7:00 i 9:00. W Krogulnej o godz. 8:00.

Po południu zapraszam na dziękczynne nabożeństwo za dar kanonizacji na godz. 15:00.


ks. KR, 23 IV 2014 r.

Święte Triduum Paschalne


Pierwszym dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Czwartek. To dzień ustanowienia dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Wspominamy, a zarazem upamiętniamy Ostatnią Wieczerzę jaką Chrystus spożywał w ostatnią noc przed męką.

Wielki Piątek, to dzień męki i śmierci Chrystusa. Chrześcijanie zachowują post (jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Według dawnej tradycji Kościoła, tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Centralnym momentem dnia jest Liturgia Męki Pańskiej.

W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum. Gasną światła – rozpoczyna się wigilia - oczekiwanie.

Czwartek 18:30 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej (przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy. Adoracja do godz. 21:00)
Piątek 7:30 - Ciemna Jutrznia i Droga Krzyżowa.
Piątek 18:30 - Liturgia Wielkiego Piątku (Adoracja w Ciemnicy od godz. 08:30 do 18:30 według planu)
Sobota 7:30 - Ciemna Jutrznia (Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 08:30 do Wigilii Paschalnej według planu)
Sobota 20:00 - Wigilia Paschalna.
Niedziela 6:00 - Msza św. z procesją rezurekcyjną.

Święcenie pokarmów: Pokój godz. 10:00 i 12:00, Krzywa Góra godz. 10:30, Siedlice godz. 11:00, Krogulna godz. 11:30.

Plan Adoracji w Ciemnicy i Bożym Grobie

07:30 – 08:30 – Ciemna Jutrznia.
08:30 – 09:30 – ul. Opolska, ul. Winna Góra, ul. Kościelna, ul. Podleśna, ul. Brzeska, ul. Skośna;
09:30 – 10:30 – ul. 1 Maja, ul. Reja;
10:30 – 11:30 – ul. Średnia, ul. Krótka, ul. Wojska Polskiego;
11:30 – 12:30 – ul. Wolności;
12:30 – 13:30 – ul. Namysłowska, ul. Nowy Świat, ul. Krasickiego; ul. Krzywa, ul. Kolejowa;
13:30 – 14:30 – ul. Sienkiewicza, ul. Mariacka; ul. Żeromskiego, ul. Rataja;
14:30 – 15:30 – Róże Różańcowe;
15:30 – 16:30 – mieszkańcy Zieleńca;
16:30 – 17:30 – mieszkańcy Krogulnej, Siedlic, Krzywej Góry;
17:30 – 18:30 – liturgiczna służba ołtarza, dzieci i młodzież;
sobota od 18:30 – adoracja indywidualna;


ks. KR, 14 IV 2014 r.

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej


W piątek 11 kwietnia o godz. 19:00 Droga Krzyżowa ulicami Pokoju.

Zgodnie ze zwyczajem w ostatnich 2 tygodniach Wielkiego Postu do końca liturgii Męki Pańskiej Wielkiego Piątku zasłania się krzyże.

W Niedzielę Palmową, błogosławieństwo palm i procesja do kościoła. Sumę o godz. 11:00 rozpoczniemy na placu przed kościołem
i następnie udamy się w procesji z palmami.

- godz. 15:00 ostatni nabożeństwo Gorzkich Żali;

-W piątek na godz. 19:00 zapraszam serdecznie na Drogę Krzyżową ulicami Pokoju. W nabożeństwie obowiązkowo uczestniczy młodzież Gimnazjum. godz. 16:00 okazja do spowiedzi przedświątecznej;

- wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy naszym Gimnazjum, wzorem lat ubiegłych w Niedzielę Palmową odwiedzą z życzeniami i drobnym upominkiem seniorów naszej parafii; rozpoczęcie odwiedzin o godz. 13:00;

- Caritas będzie rozprowadzać Palmy Wielkanocne, świece, baranki, książki;

- Biskup Opolski zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które takiego stanu życia nie mogą uzdrowić, na modlitewne spotkanie, które odbędzie się w Niedzielę Palmową 13 kwietnia o godz. 14.00 w katedrze w Opolu.

- przed kościołem będzie można złożyć ofiarę na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie i wesprzeć inicjatywę zorganizowania miejsca wypoczynku i rekreacji do mieszkańców Hospicjum Betania, które mieści się w Opolu na ulicy Plan Kościelny 2 w dzielnicy Nowa Wieś Królewska; zbiórkę przeprowadzą studenci-wolontariusze hospicjum;


ks. KR, 08 IV 2014 r.

Rekolekcje parafialne


Plan rekolekcji

ŚRODA 02 kwietnia 2014
17:30 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną – rozpoczęcie rekolekcji;
18:30 – (Pokój) – Msza św. z nauką rekolekcyjną – rozpoczęcie rekolekcji;

CZWARTEK 03 kwietnia 2014
10:00 – (Pokój) SP – nauka rekolekcyjna i Droga Krzyżowa (spowiedź);
17:30 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
18:30 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną;

PIĄTEK 04 kwietnia 2014
10:00 – (Pokój) SP – nauka rekolekcyjna i Msza św.;
16:30 – (Krogulna) Droga Krzyżowa;
17:00 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
17:30 – (Pokój) Droga Krzyżowa;
18:00 – Pokój) Msza św. nauką rekolekcyjną;
19:30 – (Pokój) Gimnazjum i młodzież starsza – nauka, Droga Krzyżowa i spowiedź;

SOBOTA 05 kwietnia 2014
10:00 – (Pokój) Msza św. z nauką dla chorych z Sakramentem Namaszczenia Chorych;
16:00 – (Krogulna) Spowiedź święta;
16:30 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
17:30 – (Pokój) Spowiedź święta;
18:00 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną;
19:30 – (Pokój) Gimnazjum, młodzież starsza – nauka i Msza św.;

NIEDZIELA V WIELKIEGO POSTU 06 kwietnia 2014
7:30 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną – zakończenie rekolekcji;
9:15 – (Krogulna) Msza św. z nauką rekolekcyjną – zakończenie rekolekcji;
11:00 – (Pokój) Msza św. z nauką rekolekcyjną – zakończenie rekolekcji;

Rekolekcje wygłosi ks. Janusz Iwańczuk, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Opolu-Metalchemie.
Serdecznie zapraszam do udziału.


ks. KR, 30 III 2014 r.

Wielkopostna pielgrzymka


Bardzo serdecznie zapraszam na parafialną wielkopostną pielgrzymkę do Kalisza i Praszki w dniu 29 marca (sobota).
Koszt wyjazdu 40 zł.


Kalisz - od początku XVII wieku jednym z głównych miejsc czci Świętego Józefa w Polsce jest Kalisz, gdzie kult ten wiązano z obrazem świętej Rodziny. Według tradycji początki Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu sięgają 1670 roku. Wtedy bowiem został uzdrowiony za przyczyną świętego Józefa mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz świętej Rodziny i umieścił go w Kaliskiej Kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. 
Święty Józef jest opiekunem rodzin chrześcijańskich, małżonków, ojców i sierot. Jest też patronem rozlicznych spraw polecanych Jego opiece oraz wszystkich ludzi pracy (w tym dodatkowo kilku odrębnych grup zawodowych - np. rzemieślników, drwali i cieśli). Jest wreszcie - od 8 grudnia 1970 r. - patronem Kościoła.

Praszka - sanktuarium Kalwaryjskie w Praszce znajduje się na ziemi wieluńskiej. Pierwsze wzmianki o Praszce pochodzą z XIV wieku. W XIX w. zbudowano świątynię ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Parafię Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce powołano do istnienia w 1988 roku.
W roku 2004 została poświęcona Kalwaria Praszkowska na stoku Makowego Wzgórza. Długość Dróżek Pasyjnych w Praszce wynosi 4 km, a poszczególne 33 stacje rozmieszczone są według tzw. kroków jerozolimskich (1 krok = 64 cm). Zwieńczeniem Dróżek Pasyjnych jest kościółek Ukrzyżowania i Grobu Chrystusa.

Zapraszam do wspólnego pielgrzymowania.

A tak było rok temu 16 marca...


ks. KR, 11 III 2014 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36