Pomoc Ukrainie


Caritas Diecezji Opolskiej włącza się w ogólnopolską akcję PACZKA DLA UKRAINY. Caritas przygotowuje się do przekazania 200. tysięcy paczek, w których znajdą się m.in. żywność, środki higieniczne i kosmetyczne.

Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne. Przygotowanie paczki według wskazówek pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na Ukrainie.

Paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas. Waga nie powinna przekroczyć 18 kg.

Taki karton może przygotować jedna osoba, rodzina, kilka rodzin, znajomi, bądź jakakolwiek grupa osób (przygotowane paczki będziemy składać w Oazie. Lista produktów będzie przesłana elektronicznie).

Tak aby w naszej parafii została dostarczona odpowiednia liczna kartonów, prosimy bardzo aby osoby czy też grupy chcące przygotować taką paczkę przekazały informację na numer: 723 967 624 (można zadzwonić alby wysłać sms)


ks. KR, 22 III 2022 r.

Wielkoposte wydarzenia


Pielgrzymka wielkopostna do Miechowa i Imbramowic - sanktuariów Męki Pańskiej w diecezji kieleckiej,
w dniu 26 marca (sobota).
Wyjazd o godz. 6:00, powrót około godz. 19:00.

W Miechowie pobyt w godz. 10:00-13:00 (historia, Droga Krzyżowa) oraz w Imbramowicach pobyt w godz. 13:30 - 16:00 (Msza św., poczęstunek, historia)
Koszt 75 zł (przejazd, poczęstunek).

Rekolekcje wielkopostne w tym roku odbędą się przed Niedzielą Palmową w dniach 07-10 kwietnia.
Wygłosi je ks. Grzegorz Zembroń,
prowincjał księży saletynów z Warszawy.
Rekolekcje oparte będą na treści objawień
Matki Bożej z La Salette.ks. KR, 13 III 2022 r.

Wielki Post 2022


Wielki Post przypomina nam, że „dobra, podobnie jak miłości, sprawiedliwości i solidarności nie osiąga się raz na zawsze; trzeba je zdobywać każdego dnia”. Prośmy więc Boga o cierpliwą wytrwałość rolnika, aby nie ustawać w czynieniu dobra, krok po kroku. Kto upada, niech wyciąga rękę do Ojca, który zawsze nas podnosi. Ci, którzy są zagubieni, oszukani przez uwodzenie złego, nie powinni zwlekać z powrotem do Tego, który „hojny jest w przebaczaniu”. W tym czasie nawrócenia, znajdując oparcie w łasce Bożej i w komunii Kościoła, nie ustawajmy w sianiu dobra. Post przygotowuje glebę, modlitwa nawadnia, jałmużna użyźnia. Mamy pewność w wierze, że „gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy” i że dzięki darowi wytrwałości otrzymamy obiecane dobro. Praktykując miłość braterską wobec wszystkich, jednoczymy się z Chrystusem, który oddał za nas życie, smakujemy radości Królestwa niebieskiego...
Z orędzia papieża Franciszka na Wielki Post 2022r.

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem, w niedzielę od godz. 14:00 do 15:15, zakończona Koronką do Bożego Miłosierdzia i modlitwą za diecezje i o pokój.
Adoracja również we wtorek od godz. 17:00 do 18:00 i w Krogulnej od godz. 16:45 do 17:45.

W Środę Popielcową Msze św. w Pokoju o godz. 7:00 i 18:00 oraz w Krogulnej o godz. 16:30. W czasie każdej Mszy obrzęd poświęcenia popiołu i posypania głów.

Papież ogłosić środę dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie (po każdej Mszy św. zbiórka ofiar na pomoc ofiarom wojny).

Zachęcam do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątek 17:30 oraz Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 15:00.


ks. KR, 01 III 2022 r.

Jubileusz Diecezji Opolskiej


Dnia 6 stycznia ogłoszony został Rok Jubileuszowy Diecezji Opolskiej, którego obchody potrwają od Wielkiego Czwartku do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI ustanowił diecezję opolską, a ogłoszony Rok Jubileuszowy związany jest ze świętowaniem 50. rocznicy tego wydarzenia. Przeżyjemy jubileusz pod hasłem: Bliżej Boga-Człowieka.

Obecnie przygotowując się do Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej, rozpoczęliśmy tzw. Nowennę Niedziel. Ma to być modlitewne przygotowanie do godnego przeżycia tego czasu łaski i odważnego czerpania z jego owoców.

Przed każdą Mszą św. wysłuchamy kilkuminutowego odcinka historii naszej diecezji.

Poniżej do wysłuchania słowo bpa Andrzeja Czai, na temat zamysłu Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej.
ks. KR, 17 II 2022 r.

Matki Bożej Gromnicznej


Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdzieści dni po Uroczystości Bożego Narodzenia i jest pamiątką ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz dokonania przez Maryję obrzędu oczyszczenia. Święto to należy do najdawniejszych, gdyż na wschodzie było obchodzone już w IV wieku. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.

Tradycja nazwała to święto dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami.

W środę Msze św. w Pokoju o godz. 7:00 i 18:00 oraz w Krogulnej o godz. 16:45. Błogosławieństwo świec w czasie każdej Mszy św.
Po każdej Mszy św. błogosławieństwo gardła ku czci św. Błażeja.

Święto Ofiarowania Pańskiego to również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kolekta przeznaczona jest na klasztory klauzurowe.

Na Mszę św. o godz. 18:00 zapraszam dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami (poświęcimy świece).


ks. KR, 01 II 2022 r.

Nabożeństwo i koncert kolęd


Sylwia Pogwizd jest niezwykłą wokalistką obdarzoną przepięknym głosem, nieprzypadkowo porównywanym do głosu Anny German. Związana z muzyką od najmłodszych lat. Z zawodu jest stroicielem pianin. Jako niewidoma piosenkarka swoje pierwsze kroki na scenie stawiała już jako nastolatka, podczas licznych festiwali dla osób niewidomych, a także brała udział w licznych konkursach i przeglądach zajmując czołowe miejsca.

Kocha muzykę, mówi że ją widzi. To ona daje jej siłę do życia. Każdą piosenkę przeżywa osobiście, każdy utwór to inna historia, inny przekaz. Każdemu wykonaniu towarzyszą prawdziwe emocje, które zawsze poruszają publiczność. Uwielbia śpiewać dla ludzi, muzyka to jej indywidualny sposób wyrażania siebie i komunikowania się ze słuchaczami. Żyje muzyką, co słychać w każdym śpiewanym przez nią utworze.

Koncert pani Sylwii Pogwizd w ramach nabożeństwa ekumenicznego w naszym kościele w niedzielę 23 stycznia o godz. 15:00.
Serdecznie zapraszamy.
ks. KR, 13 I 2022 r.

Kolęda 2021/2022


W trosce o dobro duchowe wiernych, w imię odpowiedzialności za ich doczesne życie i zdrowie, w obliczu trwającego stanu pandemii postanawiam, aby tegoroczne duszpasterskie odwiedziny kolędowe zostały zastąpione formami wypracowanymi w roku poprzednim. Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach na Mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji.
Z dekretu biskupa opolskiego.


Plan kolędy w naszej wspólnocie:

29 XII (środa) – godz. 16:30 – Siedlice;
29 XII (środa) – godz. 18:00 – Zieleniec (prawa Orlen);
30 XII (czwartek) – godz. 16:30 – Krzywa Góra;
30 XII (czwartek) – godz. 18:00 – Zieleniec (lewa);
03 I (poniedziałek) – godz. 18:00 – ul. 1 Maja, Reja, Mariacka i Sienkiewicza;
04 I (wtorek) – godz. 18:00 – ul. Żeromskiego, Rataja i Wojska Polskiego;
05 I (środa) – godz. 18:00 – ul. Kościelna, Brzeska, Podleśna, Namysłowska, Skośna;
07 I (piątek) – godz. 17:00 – Krogulna;
07 I (piątek) – godz. 18:00 – ul. Krzywa, Kolejowa, Nowy Świat, Krasickiego, Krótka, Średnia;
08 I (sobota) – godz. 18:00 – ul. Wolności, Opolska, W. Góra;
09 I (niedziela) – godz. 11:00 – dla rodzin, które nie mogły uczestniczyć w wyznaczonym terminie;

W czasie kolędy każda rodzina otrzyma folder, który zawiera słowo naszych biskupów, propozycję modlitwy w domu oraz garść informacji o Złotym Jubileuszu Diecezji.

Oprócz tego do kościoła można przynieś do poświęcenia wodę.
Każda rodzina otrzyma: kredę, węgielek i kadzidło.

Tradycyjnie w czasie kolędy, można złożyć ofiarę obchodząc główny ołtarz.
Ofiary przeznaczamy na nowe ogrodzenie kościoła.


ks. KR, 26 XII 2021 r.

Boże Narodzenie 2021


Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się!
Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. Łk 2, 10–11


Pasterka o godz. 22:00 odbędzie w Zieleńcu - przy sali wiejskiej.
Pasterka w kościele parafialnym o godz. 24:00.

Kolekta z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia.

W Uroczystość Bożego Narodzenia Msze św.:
o godz. 7:30 i 11:00 i w Krogulnej o godz. 9:15.

W niedzielę święto św. Rodziny. Porządek Mszy św.:
godz. 7:30, 11:00 i w Krogulnej godz. 9:15.

Kolekta na potrzeby Wydziału Teologicznego.


Spowiedź przedświąteczna.
- poniedziałek 6:45.
- wtorek od godz. 17:00.
- środa od godz. 16:00.
- czwartek od godz. 17:00.
- piątek 6:30.
- Krogulna środa od godz. 18:30.


Opłatki do nabycia w przedsionku kościoła.


ks. KR, 19 XII 2021 r.

Adwent 2021


"Adwent" wywodzi się z łacińskiego słowa "adventus", które tłumaczy się jako "przyjście". Pierwotnie dla starożytnych Rzymian odnosiło się do oficjalnego przyjazdu Cezara. Potem w okresie wczesnego chrześcijaństwa oznaczało podwójne przyjście Chrystusa - jako człowieka i jako sędziego podczas Sądu Ostatecznego.

Adwent to zatem czas oczekiwania na narodzenie Jezusa, ale też jego przyjście na końcu świata. W tym roku adwent rozpoczął się 28 listopada.

Jego zakończeniem będzie Wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. W tym kolejne cztery niedziele adwentu to: 28 listopada, 5 grudnia, 12 grudnia, 19 grudnia

W okresie adwentu odprawiane są specjalne msze święte - tzw. roraty - poświęcone Matce Bożej. Liturgia rozpoczyna się w ciemnym kościele, który rozświetlają jedynie zapalone świece, lampiony przyniesione przez wiernych.

Tegoroczne Roraty zawiązane będą ze złotym jubileuszem naszej Diecezji Opolskiej.ks. KR, 29 XI 2021 r.

Uroczystość Chrystusa Króla


Christus vincit, Christus regnat.
Christus, Christus imperat.
Chrystus Wodzem, Chrystus Królem.
Chrystus, Chrystus Władcą nam.

Liturgia dnia dzisiejszego mówi nam, że królestwo Chrystusa to „królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju”.

Nie można go zawłaszczyć. Nie da się go wtłoczyć w ciasne, polityczne czy narodowe ramy ludzkich koncepcji.

W królestwie Jezusa możemy jednak mieć swój udział.

Doświadczyć, że ono „jest pośród nas, że w nas jest”.

U kresu swego życia Jan Apostoł napisał: „Gdy miłujemy się wzajemnie, Bóg przebywa w nas, a Jego miłość jest w nas doskonała”.

Tak właśnie w tym świecie ma objawiać się królestwo Pana.


ks. KR, 21 XI 2021 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35