III Niedziela Adwentu


Ani Jezus, ani Jan Chrzciciel nie mieli nic wspólnego z rewolucyjnym podejściem do rzeczywistości. Obaj przebywali pośród zwyczajnych ludzi. Niektórzy pytają: “Dlaczego Bóg nie zmienił świata na tyle, aby nie byli w nim już potrzebni żołnierze, aby raz na zawsze zniknęły z powierzchni ziemi wojny, głód i ludzkie łzy? Dlatego, że podarował ludziom wolność i nigdy w żadnym momencie historii zbawienia tej wolności im nie odebrał.

Ewangelia to nic innego jak reakcja Pana Boga na naszą nieumiejętność zagospodarowania wolności. Opisuje ją, wyznacza granice. Opowiada też o konsekwencjach jej pomieszania, zatarcia granic. Przyjmując ją bądź odrzucając, stawiamy na szali całe swoje życie… Dlatego warto zaufać Panu... już dziś.


ks. KR, 18 XII 2012 r.

I Niedziela Adwentu


W "Roku Wiary” warto dać sobie i swoim bliskim szansę dobrego przeżycia czasu adwentowej zadumy. Dlatego Kościół zachęca nas w roratach do przeżywania Adwentu z Maryją. Ona zrobiła miejsce dla Jezusa, w swoich planach związanych z Józefem. Miłość Maryi daje początek najbardziej rodzinnym wydarzeniom w całej historii zbawienia. Bóg, który w zwiastowaniu zaprasza Maryję do współpracy w dziele zbawienia, zaprasza również każdego z nas.

To jest najważniejsze zadanie w przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia. Na czas adwentu sam Jezus podaje nam przepis na dobre i szczęśliwe święta: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli... stanąć przed Synem Człowieczym”.


ks. KR , 02 XII 2012 r.

Uroczystość Chrystusa Króla


Przeżywamy dziś ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Jest to zarazem uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Ustanowił ją papież Pius XI w 1925 r., a następnie, po Soborze Watykańskim II, ustalono jej obchód na zakończenie roku liturgicznego.

W dzisiejszych czasach doświadczamy głodu prawdy. Wiele środowisk nieprzychylnych chrześcijaństwu chce prawdę o Bogu i człowieku po prostu zafałszować. Dlatego też trzeba ją światu pokazywać, bo Chrystus jest Królem Prawdy. W Roku Wiary starajmy się jeszcze bardziej poznać i pokochać Chrystusa, który był, który jest i który przyjdzie na końcu czasów jako zwycięski Król Wszechświata i Pan dziejów.


W Uroczystość Chrystusa Króla we wszystkich kościołach w Polsce będzie odczytany List Pasterski Episkopatu Polski „O królowaniu Jezusa Chrystusa”.



ks. KR , 20 XI 2012 r.

Koncert Full Power Spirit


Zespół Full Power Spirit istnieje od 2001 roku. Od 11 lat pokazują, że miłość do Jezusa Chrystusa można „zarapować”. Ogromna energia na koncertach, świetny kontakt z publicznością – to ich znaki rozpoznawcze. Skoro rozruszali Światowe Dni Młodzieży w Niemczech, to z pewnością rozbujają i naszych gimnazjalistów.

Tworzą go raperzy: Miras, Picia i Dzyrooo, toruński Dj Ike (należący do czołówki Polskich Dj`i grających czarną muzykę), wokalistka Olga Szomańska, beat-boxer PRYK i saksofonista Tomek Busławski, a na co dzień wspomaga 4-osobowy zespół instrumentalistów.

Koncert dla młodzieży naszego dekanatu odbędzie się
dnia 24 listopada b.r. (sobota) w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej.

Rozpoczęcie koncertu o godz. 18:30.



Full Power Spirit - Światło Życie Solidarność


ks. KR , 08 XI 2012 r.

Pielgrzymka do Gidel i Częstochowy


Trzynaście kilometrów od Radomska, nad Wartą, nieco w bok od szosy Piotrków Trybunalski – Częstochowa, leży wieś Gidle. Trochę przypomina ona miasteczko – ma rynek i aż trzy kościoły. Najwspanialszy z nich, to kościół dominikanów pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej. Jego budowę rozpoczęto w 1612 roku. Na tle tej małej miejscowości zadziwia swoją wielkością i bogactwem wyposażenia wnętrza. Jednak największym skarbem tej świątyni, skarbem, dla którego oprawy została wzniesiona, jest maleńka, zaledwie dziewieciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach.

Serdecznie zapraszam do parafialnego pielgrzymowania do sanktuariów Matki Bożej w Gidlach i Częstochowie.
Wyjazd w dniu 10 listopada o godz. 7:00, powrót ok. godz. 18:00.
Koszt pielgrzymki 40 zł.


ks. KR, 27 X 2012 r.

Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny


W dniach 22 - 27 października br., nasza parafia będzie przeżywać nawiedzenie relikwii bł. Karoliny Kózkówny, patronki dzieci, młodzieży, młodych małżeństw i Ruchu Czystych Serc.

Zachęcam do nawiedzania kościoła od poniedziałku do soboty, aby w dniach publicznego kultu relikwii bł. Karoliny wzoru żywej wiary wyprosić u Jezusa Eucharystycznego potrzebne łaski w życiu osobistym i rodzinnym.

Plan nabożeństw w ramach nawiedzenie relikwii w naszej parafii


Poniedziałek 22 października, początek peregrynacji relikwii bł. Karoliny;

godz. 17:30 Modlitwa różańcowa i oczekiwanie na relikwie;
około godz. 18:00 powitanie relikwii i delegacji, procesja do kościoła;
Msza św. ku czci bł. Karoliny Kózkówny;

Wtorek 23 października, nabożeństwo dla dzieci;

godz. 17:00 nabożeństwo dla dzieci;
godz. 17:45 różaniec prowadzony przez dzieci i ucałowanie relikwii przez dzieci;
godz. 18:30 Msza św. dla wszystkich;

Środa 24 października, nabożeństwo w Pokoju i Krogulnej;

godz. 7:30 Msza św. szkolna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej;
godz. 17:30 nabożeństwo i różaniec z bł. Karoliną dla wszystkich, błogosławieństwo relikwiami i możliwość ucałowanie relikwii przez dorosłych;
godz. 18:30 nabożeństwo i różaniec z bł. Karoliną w Korgulnej.

Czwartek 25 października, nabożeństwo dla młodzieży;

godz. 17:30 nabożeństwo dla młodzieży gimnazjum i starszej;
godz. 18:15 różaniec prowadzony przez młodzież, błogosławieństwo relikwiami i możliwość ucałowania relikwii przez młodzież;
godz. 19:00 Msza św. dla wszystkich;

Piątek 26 października, różaniec i nabożeństwo dla małżeństw;

godz. 17:30 różaniec z bł. Karoliną dla wszystkich;
godz. 18:00 Msza św.
godz. 20:00 czuwanie z bł. Karoliną (dla rodziców), Droga Krzyżowa i Apel Jasnogórski;

Sobota 27 października, zakończenie peregrynacji relikwii bł. Karoliny;

godz. 17:00 różaniec z bł. Karoliną dla wszystkich, błogosławieństwo relikwiami, pożegnanie i przekazanie parafii Osowiec-Węgry;
godz. 18:00 Msza św. dziękczynna za dar peregrynacji;

Zdjęcia z przekazania relikwii w galerii.


ks. KR, 22 X 2012 r.

Parafialna pielgrzymka do Włoch


W dniach 30 września - 06 października br. odbyła się parafialna pielgrzymka do Włoch, w której uczestniczyło 48 osób. Przebiegała ona szlakiem: Padwa – Loreto – Manopello – Lanciano – M. S. Angelo – S. G. Rotondo – Monte Cassino – Watykan – Rzym – Asyż.




Transmisja audiencji środowej w której uczestniczyła nasza grupa.


Zdjęcia z pielgrzymki w galerii.


ks. KR, 09 X 2012 r.

Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny


Blisko 2 tys. wiernych wzięło udział w Mszy św. inaugurującej peregrynację relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji opolskiej. Przez półtora roku będą one gościć w ponad 200 opolskich parafii. Przez te relikwie bł. Karolina jakby występuje z szeregu świętych, byśmy mogli lepiej zobaczyć jej życie, z tego życia zaczerpnąć, aż w końcu byśmy mogli przez nią lepiej zobaczyć Jezusa.

Uroczystość inaugurująca peregrynację relikwii rozpoczęła się na placu przed opolską katedrą, gdzie przywitał je, a potem wprowadził do świątyni biskup opolski Andrzej Czaja. Wraz z przypominającym kwiat złotym relikwiarzem, w którym zamknięty jest fragment kości błogosławionej, wniesiony został wysoki na 2 metry obraz - portret bł. Karoliny. Będzie on pielgrzymował po parafiach razem z relikwiami. Po Mszy św. w specjalnym nabożeństwie bp Czaja przekazał relikwie parafii Bierdzany - pierwszej z ponad 200, które jak dotąd zgłosiły chęć uczestnictwa w peregrynacji.

W naszej parafii peregrynacja od 22 do 27 października.


ks. KR , 20 IX 2012 r.

Odpust parafialny ku czci Podwyższenia Krzyża św.




W niedzielę (09 września) w naszej parafii uroczystość odpustowa ku czci Podwyższenia Krzyża św.
Suma odpustowa o godz. 11:00, której będzie przewodniczył ks. Józef Krawiec, kapelan Zakładów Karnych w Strzelcach Opolskich.


«Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych».

Ogólnie rzecz biorąc, uzyskanie odpustów wymaga spełnienia określonych warunków i wykonania określonych dzieł. Aby uzyskać odpust zupełny lub częściowy, wierny powinien być – przynajmniej przed wykonaniem ostatnich czynności związanych z dziełem odpustowym – w stanie łaski uświęcającej. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz dziennie. Aby go jednak otrzymać, wierny musi być w stanie łaski uświęcającej, a ponadto powinien:

wzbudzić wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od grzechu, także powszedniego, wyznać grzechy, przystępując do spowiedzi sakramentalnej;
przyjąć komunię św. (oczywiście lepiej jest uczynić to uczestnicząc we Mszy św.; jednakże dla uzyskania odpustu wymagane jest tylko przyjęcie komunii św.)
pomodlić się zgodnie z intencjami Ojca Świętego.

       


ks. KR, 04 IX 2012 r.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej




Wśród setek polskich sanktuariów Jasna Góra ma swoje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. Rocznie to sanktuarium nawiedza od miliona do dwóch milionów pielgrzymów. Przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski. Dziś, 26 sierpnia, Kościół w naszym kraju obchodzi liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

26 sierpnia 1956 r., w 300 lat od ślubów króla Jana Kazimierza, złożonych przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej we Lwowie 1 kwietnia 1656 roku, Episkopat Polski pod nieobecność uwięzionego Prymasa Wyszyńskiego w obecności około miliona wiernych odnowił uroczyście te ślubowania. 5 maja 1957 r. odnowienie tych ślubów odbyło się we wszystkich kościołach polskich.
Najbardziej znana i uroczysta koronacja obrazu odbyła się w 1966 r. w ramach obchodu Tysiąclecia Chrztu Polski. Dokonał jej Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński.


Suma odpustowa w kościele filialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Krogulnej w niedzielę
26 sierpnia o godz. 11:00.
Wieczorem o 21:00 Apeli Jasnogórski.


ks. KR , 25 VIII 2012 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36