Parafialna pielgrzymka do Włoch


W dniach 29 września –
6 października 2012r., organizujemy parafialną pielgrzymkę do Włoch następującym szlakiem: PADWA – LORETO – MANOPELLO – LANCIANO – M. S. ANGELO – S. G. ROTONDO – MONTE CASSINO – WATYKAN – RZYM – ASYŻ.
.

Całkowity koszt pielgrzymki z wstępami, przewodnikami i lokalnymi przejazdami: 600 zł + 280 euro. Zapisy w kancelarii. Przy zapisie zaliczka 300 zł. Druga rata do końca czerwca. Euro płatne w czasie spotkania organizacyjnego przed pielgrzymką początkiem września. Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, barek z napojami, 6 noclegów w hotelach*** (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami), wyżywienie: 6 śniadań, 7 obiadokolacji, opieka pilota, ubezpieczenie KL, NW.

Szczegółowy plan:

1 dzień (sobota): Wyjazd w godzinach porannych (4:00) przejazd przez Czechy, Austrię i Włochy. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Padwy na obiadokolację i nocleg.

2 dzień (niedziela): Po śniadaniu przyjazd do Padwy i nawiedzenie Bazyliki Św. Antoniego. Dalszy przejazd do Loreto i nawiedzenie Bazyliki (Msza Św.) z cudowną kopią sławnej Czarnej Madonny z Loreto, cmentarza żołnierzy polskich, a przede wszystkim nawiedzenie Domku Maryi. Wieczorem zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Pescary.

3 dzień (poniedziałek): Śniadanie. Przejazd do Manopello, gdzie znajduje się „chusta”, na której według legendy odcisnęło się Oblicze Jezusa złożonego w grobie – nawiedzenie Sanktuarium. Dalszy przejazd do Lanciano, miejsca związanego z pierwszym cudem eucharystycznym, nawiedzenie kościoła. Przejazd do Monte San Angelo na Półwyspie Gargano. Zwiedzanie groty Michała Archanioła, Msza św. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień (wtorek): Śniadanie i pobyt w San Giovanni Rotondo – nawiedzenie Sanktuarium i grobu św. Ojca Pio (Msza Św.). Przejazd na Monte Cassino. Zwiedzanie Klasztoru św. Benedykta oraz cmentarza żołnierzy polskich. Przejazd do hotelu w okolicy Rzymu. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

5 dzień (środa): Śniadanie i wczesny wyjazd do Watykanu na audiencję generalną z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI. Po audiencji nawiedzenie grobu Jana Pawła II. Zwiedzanie Rzymu: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Piazza Venezia, Forum Trajana. W godzinach wieczornych powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

6 dzień (czwartek): Po śniadaniu wyjazd na całodzienne zwiedzanie Rzymu: Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Panteon, Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Bazyliki większe, Święte Schody. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Asyżu.

7 dzień (piątek): Śniadanie. Wyjazd do Asyżu. Po drodze nawiedzenie Santa Maria degli Angeli - Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej ze słynną Porcjunkulą. W Asyżu zwiedzanie Bazyliki św. Franciszka (Msza Św.), Piazza Comune, kościoła św. Klary. Po południu obiadokolacja i wyjazd w drogę powrotną.

8 dzień (sobota): Przyjazd do Polski w godzinach porannych i zakończenie pielgrzymki.

Serdecznie zapraszamy.


ks. KR , 22 IV 2012 r.

Niedziela Zmartwychwstania


Bóg nie umarł,

Jezus żyje.

Daj Mu ręce swe.

Daj Mu nogi swe.

Daj Mu serce swe.

Daj Mu duszę swą.

On twoim Bogiem jest.


W dniu Zmartwychwstania czcimy zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i wspominamy misterium naszego Odkupienia. Niech te prawdy zaowocują w naszych sercach wdzięcznością Bogu za dar nowego życia. Niech obudzą naszą świadomość, że Pan żyje i jest z Nami. Niech zmartwychwstały Pan błogosławi na każdy dzień. Radosnego Alleluja.

Niedziela 08 kwietnia:
Rezurekcja o godz. 6:00. Suma o godz. 11:00. Msza św. w Krogulnej o 9:15. Serdecznie zapraszam.


ks. KR, 07 IV 2012 r.

Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne.


I. Wielki Czwartek.
Dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Dzisiaj Kościół sprawuje jedynie Mszę Krzyżma (w katedrze o godz. 9:30) i Wieczerzy Pańskiej. Zapraszam do udziału we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Pokoju o godz. 18:30. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy. Adoracja do godz. 21:00.

II. Wielki Piątek.
Zgodnie ze starożytną tradycją w ten dzień Kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jeden posiłek w ciągu dnia do syta). Rano o godz. 7:30 Ciemna Jutrznia i Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkiego Piątku w Pokoju o godz. 18:30. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 08:30 do 18:30 według poniższego planu. Ofiara składana przy nawiedzeniu Bożego Grobu przeznaczona jest na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

III. Wielka Sobota.
Rano o godz. 7:30 Ciemna Jutrznia. Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 08:30 do Wigiili Paschalnej wegług planu. Błogosławieństwo pokarmów: Pokój godz. 10:00 i 12:00, Krzywa Góra godz. 10:30, Krogulna godz. 11:00, Siedlice godz. 11:30.
Na godzinę 19:30 do Pokoju zapraszam na Wigilię Paschalną. Składa się ona z: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Procesja Rezurekcyjną w Wielką Niedzielę rano o godz. 6:00.

Plan Adoracji w Ciemnicy (piątek) i przy Bożym Grobie (sobota)

07:30 – 08:30 – Ciemna Jutrznia.
08:30 – 09:30 – ul. Opolska, ul. Winna Góra, ul. Kościelna, ul. Podleśna, ul. Brzeska, ul. Skośna;
09:30 – 10:30 – mieszkańcy Zieleńca;
10:30 – 11:30 – mieszkańcy Krogulnej, Siedlic, Krzywej Góry;
11:30 – 12:30 – ul. 1 Maja, ul. Reja;
12:30 – 13:30 – ul. Średnia, ul. Krótka, ul. Wojska Polskiego;
13:30 – 14:30 – ul. Wolności;
14:30 – 15:30 – Róże Różańcowe;
15:30 – 16:30 – ul. Namysłowska, ul. Nowy Świat, ul. Krasickiego; ul. Krzywa, ul. Kolejowa;
16:30 – 17:30 – ul. Sienkiewicza, ul. Mariacka; ul. Żeromskiego, ul. Rataja;
17:30 – 18:30 – liturgiczna służba ołtarza, dzieci i młodzież;
18:30 – Piątek – Liturgia na cześć Męki Pańskiej, 19:30 – Sobota – Wigilia Paschalna.


ks. KR, 31 III 2012 r.

Rekolekcje parafialne


Nie
zamykajmy
serc
Zbawienia nadszedł czas
Gdy Chrystus puka w drzwi
Może
ostatni
raz.
Rekolekcje parafialne
29 marca - 01 kwietnia 2012r.
Rekolekcje wygłosi ojciec Eliasz Opala,
z klasztoru oo. franciszkanów z Wambierzyc.


CZWARTEK - 29 marca
godz. 17:30 – Msza św. w Krogulnej – rozpoczęcie rekolekcji – nauka ogólna;
godz. 18:30 – Msza św. w Pokoju – rozpoczęcie rekolekcji – nauka ogólna;

PIĄTEK – 30 marca
godz. 8:00 – odwiedziny chorych;
godz. 10:00 – spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej;
godz. 17:30 – Droga Krzyżowa i Msza św. w Krogulnej z nauka ogólną;
godz. 18:30 – Droga Krzyżowa i Msza św. z nauką ogólną;

SOBOTA – 31 marca
godz. 10:00 – Msza św. w intencji osób chorych i seniorów naszej parafii (z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych);
godz. 17:00 – spotkanie i nauka dla młodzieży;
godz. 18:00 – okazja do spowiedzi św.;
godz. 18:30 – Msza św. z kazaniem ogólnym;

NIEDZIELA PALMOWA – 01 kwietnia
godz. 7:30 – Msza św. w Pokoju z kazaniem ogólnym;
godz. 9:15 – Msza św. w Krogulnej z kazaniem ogólnym;
godz. 11:00 – Msza św. Pokoju z kazaniem ogólnym;
godz.15:00 - Gorzkie Żale;
godz. 15:30 - spowiedź przedświąteczna;


ks. KR, 22 III 2012 r.

Pielgrzymka wielkopostna


Serdecznie pragnę zaprosić na parafialną wielkopostną pielgrzymkę do trzech sanktuariów:


Gostyń to miasto leżące 70 km na południe od Poznania. W XVI wielu na pobliskim wzgórzu, zwanym dzisiaj Świętą Górą, wybudowano kościół. Jego największym skarbem jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni. W roku 1928 obraz został koronowany. Opiekunami sanktuarium są ojcowie filipini.

Osieczna leży koło Leszna. Nad miastem góruje zabytkowy kościół z klasztorem franciszkanów. W jego wnętrzu w bocznym ołtarzu znajduje się Obraz Matki Bożej Bolesnej. Przedstawia on Maryję, która czuwa nad śpiącym Jezusem. O wielkim zaufaniu do Pani Osieckiej mówią niezliczone intencje ofiarodawców, a o Jej łaskawości mówią wota, oraz złocone korony z XVIII wieku.


Przez całe wieki Górka Duchowna należała do benedyktynów. Od roku 1410 w tamtejszym kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na prawej ręce. Lewą Maryja tuli swego Syna do siebie.

Pielgrzymka odbędzie się 17 marca (sobota) 2012r.
Wyjazd o godz. 6:30, powrót ok. godz. 19:00. Koszt 40 zł.
Zapisy w zakrystii po Mszach św., oraz w kancelarii.


Zdjęcia z pielgrzymki w galerii.


ks. KR, 26 II 2012 r.

Wielki Post 2012


Czas Wielkiego Postu, pomaga nam przygotować się do przeżywania radosnej tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. Stawia nam przed oczyma trudną i bolesną drogę, którą szedł Chrystus, by przynieść światu zbawienie.

"Przed podjęciem swej działalności Jezus spędził czterdzieści dni na pustyni. Dla nas również rozpoczyna się intensywny czas refleksji i modlitwy, który pozwoli nam przejść drogę wiodącą na Kalwarię, a potem doświadczyć radości zmartwychwstania". (bł. Jan Paweł II).

Postarajmy się nie zmarnować go. Pośród tysiąca spraw, problemów, rozmów, wiadomości spróbujmy odnaleźć chwilę spokoju i wejść na swoją wielkopostną pustynię.

Msze św. w Środę Popielcową godz. 7:30 i 17:30.
W Krogulnej Msza św. o godz. 16:00.
W czasie każdej Mszy obrzęd posypania głów popiołem.
Wiernych obowiązuje post ścisły tzn. jakościowy i ilościowy.

W Środę Popielcową rozpoczyna się czas przystępowania do sakramentu pokuty i Komunii św. wielkanocnej.
Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego P. przypadają Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach w Wielkim Poście.


Zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (piątek godz. 16:45) i Gorzkich Żali (niedziela godz. 15:00).


ks. KR, 19 II 2012 r.

Całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu


Kiedy ogarnie nas zniechęcenie i zwątpienie, pamiętajmy o mądrości zawartej w słowach Jana Pawła II: "Czas ofiarowany Chrystusowi nigdy nie jest czasem straconym, ale raczej czasem, który zyskujemy, aby nadać głęboko ludzki charakter naszym relacjom z innymi i naszemu życiu".

Plan całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu
w dniu 07 lutego (wtorek)


7:00 – Msza św. na rozpoczęcie Adoracji Najświętszego Sakramentu;
7:30 – 8:30 – ul. Opolska, ul. Winna Góra, ul. Kościelna, ul. Podleśna, ul. Brzeska, ul. Skośna;
8:30 – 9:30 – ul. Namysłowska, ul. Nowy Świat, ul. Krasickiego; ul. Krzywa, ul. Kolejowa;
9:30 – 10:30 – ul. Sienkiewicza, ul. Mariacka; ul. Żeromskiego, ul. Rataja;
10:30 – 11:30 – ul. 1 Maja, ul. Reja;
11:30 – 12:30 – ul. Średnia, ul. Krótka, ul. Wojska Polskiego;
12:30 – 13:30 – ul. Wolności;
13:30 – 14:30 – Róże Różańcowe;
14:30 – 15:30 – mieszkańcy Zieleńca;
15:30 – 16:30 – mieszkańcy Krogulnej, Siedlic, Krzywej Góry;
16:30 – 17:30 – liturgiczna służba ołtarza, dzieci i młodzież; (okazja do spowiedzi św.)
17:30 – Msza św. na zakończenie Adoracji;


ks. KR, 06 II 2012 r.

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan


Dzisiejszy świętem Nawrócenia św. Pawła kończyny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Przebiegał on pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian: "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" (por. 15,51-58). Materiały duszpasterskie do modlitw ekumenicznych przygotowali tym razem, po raz pierwszy w historii, chrześcijanie z Polski.

W naszym kościele w niedziele 22 stycznia o godz. 15:00 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Słowo Boże wygłosił duszpasterz z parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Pokoju ks. Eneasz Kowalski. Po nabożeństwie odbyło się braterskie spotkanie przy stole przedstawicieli naszych wspólnot.

Bardzo serdecznie dziękuję za liczny udział w nabożeństwie, parafianom z kościoła ewangelickiego jak i katolickiego. Dziękujemy również chórowi
Laudate Dominum z Opola, pod kierunkiem pani Ludmiły Wocial-Zawadzkiej, za piękny koncert kolęd.


Zdjęcia z nabożeństwa w galerii


ks. KR , 25 I 2012 r.

Nabożeństwo ekumeniczne


Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
18-25 stycznia 2012 r.
Hasło tegorocznego tygodnia:
Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa (por. 1 Kor 15, 51-58


Ekumenizm to działalność na rzecz pojednania chrześcijan.
Ekumenizm to dialog różnych wyznań oraz próba wzajemnego zrozumienia.
Ekumenizm to postawa pełna tolerancji i szacunku wobec bliźnich i ich tradycji religijnych.

W przyszłą niedzielę 22 stycznia o godz. 15:00 w naszym kościele,
w ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan,
odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne.
Słowo Bożego wygłosi duszpasterz parafii ewangelickiej ks. Eneasz Kowalski.

Nabożeństwo będzie połączone z koncertem kolęd w wykonaniu
chóru Laudate Dominum z Opola, pod kierunkiem pani Ludmiły Wocial-Zawadzkiej.

Zapraszam serdecznie na nabożeństwo i koncert !!!


ka. KR, 15 I 2012 r.

ks. bp. Jan Kopiec, biskupem gliwickim.


29 grudnia 2011r., Ojciec Święty Benedykt XVI mianował pasterzem diecezji gliwickiej biskupa Jana Kopca, dotychczasowego biskupa pomocniczego naszej diecezji.


Biskup Jan Kopiec przez całe swoje życie jest związany z diecezją opolską. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie–Opolu, 30 kwietnia 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1978–1982 odbył studia specjalistyczne z zakresu historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył uzyskaniem stopnia doktora. Od tego czasu jest wykładowcą i profesorem w naszym Wyższym Seminarium Duchownym, a od momentu powstania Uniwersytetu Opolskiego również na Wydziale Teologicznym. Oprócz tego pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji duszpasterskich i naukowych. Pasją biskupa Jana Kopca jest historia Kościoła, a badania naukowe w tej dziedzinie pozwoliły mu zdobywać kolejne stopnie naukowe aż po stanowisko profesora zwyczajnego.

5 grudnia 1992 roku ks. Jan Kopiec został mianowany biskupem pomocniczym w Opolu. Święcenia biskupie przyjął w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1993 roku w Rzymie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II.

Uroczysty ingres biskupa Jana Kopca do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbędzie się 28 stycznia 2012 roku.


ks. KR, 04 I 2012 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31