Boże Narodzenie 2021


Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się!
Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. Łk 2, 10–11


Pasterka o godz. 22:00 odbędzie w Zieleńcu - przy sali wiejskiej.
Pasterka w kościele parafialnym o godz. 24:00.

Kolekta z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia.

W Uroczystość Bożego Narodzenia Msze św.:
o godz. 7:30 i 11:00 i w Krogulnej o godz. 9:15.

W niedzielę święto św. Rodziny. Porządek Mszy św.:
godz. 7:30, 11:00 i w Krogulnej godz. 9:15.

Kolekta na potrzeby Wydziału Teologicznego.


Spowiedź przedświąteczna.
- poniedziałek 6:45.
- wtorek od godz. 17:00.
- środa od godz. 16:00.
- czwartek od godz. 17:00.
- piątek 6:30.
- Krogulna środa od godz. 18:30.


Opłatki do nabycia w przedsionku kościoła.


ks. KR, 19 XII 2021 r.

Adwent 2021


"Adwent" wywodzi się z łacińskiego słowa "adventus", które tłumaczy się jako "przyjście". Pierwotnie dla starożytnych Rzymian odnosiło się do oficjalnego przyjazdu Cezara. Potem w okresie wczesnego chrześcijaństwa oznaczało podwójne przyjście Chrystusa - jako człowieka i jako sędziego podczas Sądu Ostatecznego.

Adwent to zatem czas oczekiwania na narodzenie Jezusa, ale też jego przyjście na końcu świata. W tym roku adwent rozpoczął się 28 listopada.

Jego zakończeniem będzie Wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. W tym kolejne cztery niedziele adwentu to: 28 listopada, 5 grudnia, 12 grudnia, 19 grudnia

W okresie adwentu odprawiane są specjalne msze święte - tzw. roraty - poświęcone Matce Bożej. Liturgia rozpoczyna się w ciemnym kościele, który rozświetlają jedynie zapalone świece, lampiony przyniesione przez wiernych.

Tegoroczne Roraty zawiązane będą ze złotym jubileuszem naszej Diecezji Opolskiej.ks. KR, 29 XI 2021 r.

Uroczystość Chrystusa Króla


Christus vincit, Christus regnat.
Christus, Christus imperat.
Chrystus Wodzem, Chrystus Królem.
Chrystus, Chrystus Władcą nam.

Liturgia dnia dzisiejszego mówi nam, że królestwo Chrystusa to „królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju”.

Nie można go zawłaszczyć. Nie da się go wtłoczyć w ciasne, polityczne czy narodowe ramy ludzkich koncepcji.

W królestwie Jezusa możemy jednak mieć swój udział.

Doświadczyć, że ono „jest pośród nas, że w nas jest”.

U kresu swego życia Jan Apostoł napisał: „Gdy miłujemy się wzajemnie, Bóg przebywa w nas, a Jego miłość jest w nas doskonała”.

Tak właśnie w tym świecie ma objawiać się królestwo Pana.


ks. KR, 21 XI 2021 r.

Różaniec za zmarłych


Przełom października i listopada to czas szczególnej pamięci o zmarłych. Odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Jednak najważniejszą formą pamięci jest modlitwa!

Starym zwyczajem jest wyczytywanie imion i nazwisk naszych bliskich zmarłych, których polecamy modlitwie Kościoła. Każde imię to osobna historia, niepowtarzalny ludzki los. Modląc się za zmarłych, dziękujemy za ich życie, za dobro, które wnieśli, prosimy o przebaczenie ich grzechów, błagamy o dar nieba.

Kartki wypominkowe wyłożone są po lewej stronie wchodząc do kościoła.
Wypełnione wrzucamy do skrzynki z intencjami.
Różaniec każdego dnia o godz. 18:00,
w niedzielę o 15:00, w środę o 17:00 i w sobotę o 17:30.


Najcenniejszą modlitwą za zmarłych jest Msza Święta. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina: "Ofiara eucharystyczna jest też składana za wiernych zmarłych w Chrystusie, którzy jeszcze nie zostali całkowicie oczyszczeni, by mogli wejść do światłości i pokoju".

Intencje mszalne można zapisać
od poniedziałku do piątku po Mszy św.
Dodatkowo w ciągu dnia: wtorek, środa, czwartek
od godz. 12:00 do 15:00.


ks. KR, 19 X 2021 r.

Pielgrzymka do Lichenia


W Licheniu znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Bazylika Matki Bożej Licheńskiej jest największym kościołem w Polsce, siódmym w Europie i jedenastym w świecie. Oprócz Bazyliki Licheńskiej na terenie Sanktuarium znajdują się dwa kościoły. Pierwszy to kościół p.w. św. Doroty, w którym do 2006 roku znajdował się cudowny obraz MB Licheńskiej (obecnie w bazylice). Drugi to kościół MB Częstochowskiej który wybudowano w pierwszej połowie XVIII w.
Teren Sanktuarium to także Plac Koronacyjny, na którym 15 sierpnia 1967r. bł. Kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji cudownego obrazu.
W odległości ok. 2,5 km od Lichenia Starego znajduje się Las Grąbliński, gdzie w 1850r. pasterzowi Mikołajowi Sikatce trzykrotnie objawiła się MB Licheńska.


Pielgrzymka w sobotę 23 października, koszt 50 zł.
Zapisy w zakrystii lub pod nr telefonu - 723 967 624.
Serdecznie zapraszam.


ks. KR, 05 X 2021 r.

Spektakl Teatru A


Spektakl o bł. Kardynale Wyszyńskim
Serdecznie zapraszamy


ks. KR, 23 IX 2021 r.

Festiwal Weberowski


XVIII FESTIWAL MUZYKI ZABYTKOWYCH PARKÓW I OGRODÓW IM. C.M. VON WEBERA W POKOJU - ŚWIĘTO MUZYKI KLASYCZNEJ - 17-19 WRZEŚNIA 2021 R.ks. KR, 14 IX 2021 r.

Beatyfikacja


Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej odbędzie się
12 września 2021 r. o godz. 12.00 w Warszawie.


Wspólna beatyfikacja uzasadniona jest faktem, iż przez lata obu przyszłych błogosławionych łączyła duchowa więź, odkąd ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku, a żywotna współpraca i wzajemna inspiracja trwały aż do śmierci matki Czackiej.

Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystości będą uczestniczyły reprezentacje zakonów oraz reprezentanci wiernych świeckich z poszczególnych diecezji.
Beatyfikacja będzie transmitowana przez telewizję publiczną.

W naszej parafii wydarzeniem nawiązującym do beatyfikacji będzie spektakl TEATRU „A” z GLIWIC - „ŻYCIE JEST WIĘKSZE OD LEGEND”- o kard. Stefanie Wyszyńskim.

Spektakl osnuty przede wszystkim na Zapiskach Więziennych Prymasa i dokumentach historycznych – ukazuje losy wybitnego człowieka oraz stawia pytania o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa.

Spektakl odbędzie się 02 października (sobota)
w godzinach wieczornych na parkingu przy "Oazie".ks. KR, 04 IX 2021 r.

Odpusty 2021r.


"Znajdowałem lud zbuntowany przeciwko Ewangelii za każdym razem, kiedy obok krzyża Zbawiciela nie pokazywałem Jego Matki." Św. Franciszek Ksawery.

„Jezus nie tłumaczył krzyża, lecz go dźwigał.”(Georg Moser)

Odpust jest wydarzeniem parafialnym związanym ze świętem patronalnym kościoła. Można w tym dniu uzyskać duchowy dar jakim jest odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy.
Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy.
Kościół dając możliwość uzyskania w uroczystość odpustową odpust zupełny, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić.
Zwyczajne warunki to stan łaski uświęcającej, Komunia święta, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę w Boga i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Tegoroczne odpusty przeżyjemy:

- 15 sierpnia w Siedlicach, godz. 12:00; słowo Boże wygłosi o. Jan Kobzan, misjonarz z Kamerunu.

- 29 sierpnia w Krogulnej godz. 11:00.

- 12 września w Pokoju, godz. 11:00; słowo Boże wygłosi ks. dr Jerzy Dzierżanowski.


ks. KR, 10 VIII 2021 r.

Wakacje 2021r.


Rozpoczęliśmy okres wakacji... czas upragnionego odpoczynku dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych.

Pomimo wszystkich środków bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem Covid-19, niech to będzie spokojny czas odpoczynku, korzystania z piękna natury i umacniania więzi z ludźmi i z Bogiem.

Módlmy się do Pana w chwilach dobrych i złych i chwalmy go za każdą łaskę, jaką otrzymujemy od Boga. Jego błogosławieństwo niech nam zawsze towarzyszy!

Modlitwa wakacyjna:

Naucz mnie Panie dobrze wypoczywać i spędzać wolny czas. Proszę Cię, abym umiał dostrzegać piękno przyrody, wspaniałość zwierząt, abym na nowo nauczył się zachwycać otaczającym mnie światem, tak jak kiedyś, gdy byłem małym dzieckiem.

Panie, błogosław wszystkim, którzy wyjeżdżają na wakacje, aby spędzili dobre ten czas. Dziękuję, że nie zapominasz o tych wszystkich, którzy nie mogą wyjechać z braku środków lub z powodu choroby. Panie, zmiłuj się nad nami i spraw, aby ludzie byli dla siebie dobrzy. Dzięki Ci, Panie. Amen.


ks. KR, 06 VII 2021 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31