Niedziela Miłosierdzia Bożego


Miłosierdzie moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski. Wszystko, co istnieje, wyszło z wnętrzności miłosierdzia mego. Każda dusza w stosunku do mnie rozważać będzie przez wieczność całą miłość i miłosierdzie moje. Święto Miłosierdzia wyszło z wnętrzności moich, pragnę, aby uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego. (Dzienniczek nr 699)

Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00.
Serdecznie zapraszam.


ks. KR, 02 IV 2016 r.

WIELKANOC 2016


Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary
w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka.
Niech Zmartwychwstanie,
które niesie odrodzenie
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.


ks. KR, 27 III 2016 r.

Święte Triduum Paschalne


WIELKI CZWARTEK

Msza św. Wieczerzy Pańskiej godz. 18:00 i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Adoracja do godz. 21:00.

WIELKI PIĄTEK

Ciemna Jutrznia i Droga Krzyżowa – godz. 7:30.

Liturgia Wielkiego Piątku godz. 18:00. Adoracja w Ciemnicy od godz. 08:30 do 18:00 według planu. Obowiązuje post ścisły (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jeden posiłek do syta).

WIELKA SOBOTA

Ciemna Jutrznia godz. 7:30

Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 08:30 do godz. 18:00 według planu.

Wigilia Paschalna godz. 21:00 z procesją rezurekcyjną.

Przynosimy świece!!!

Święcenie pokarmów: Pokój 10:00 i 12:00, Krzywa Góra 10:30, Siedlice 11:00 i Krogulna 11:30.

W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św.:

9:15 w Krogulnej;
11:00 w Pokoju;


ks. KR, 24 III 2016 r.

Niedziela PalmowaW piątek 18 marca Droga Krzyżowa ulicami naszej miejscowości. Udamy się w procesji na nasz parafialny cmentarz.

Rozpoczęcie nabożeństwa przy kościele po Mszy św. około godz. 18:00.

W nabożeństwie obowiązkowo uczestniczy młodzież Gimnazjum.


Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) w naszej wspólnocie...


Zgodnie ze zwyczajem w ostatnich 2 tygodniach Wielkiego Postu do końca liturgii Męki Pańskiej Wielkiego Piątku, zasłania się krzyże.

W Niedzielę Palmową, błogosławieństwo palm i procesja do kościoła.
Sumę o godz. 11:00 (jeśli tylko pozwoli pogoda) rozpoczniemy na placu przed kościołem.

- godz. 15:00 ostatnie Gorzkie Żale i Koncert Pasyjny;
- godz. 16:00 okazja do spowiedzi przedświątecznej;


- wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy naszym Gimnazjum, wzorem lat ubiegłych w Niedzielę Palmową odwiedzą z życzeniami i drobnym upominkiem seniorów naszej parafii; rozpoczęcie odwiedzin o godz. 13:00;

- Caritas będzie rozprowadzać Palmy Wielkanocne, świece, baranki;

- Biskup Opolski zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które takiego stanu życia nie mogą uzdrowić, na modlitewne spotkanie, które odbędzie się w Niedzielę Palmową o godz. 15:00, do kościoła Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu „na Górce”;

- w Niedzielę Palmową kolekta na budowę kościołów i konserwację zabytków;


ks. KR, 15 III 2016 r.

Koncert Pasyjny


W Niedzielę Palmową w ramach Gorzkich Żali zabrzmi Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Wykonawcami tego utworu będą:

- Monika Piechaczek (sopran), absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, solistka „Opery Polskiej”;
- Joanna Bortel (mezzosopran), również absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej, w swoim repertuarze posiada wiele dzieł operowych, oratoryjnych, kantatowych i pieśniarskich;
- Michał Blechinger (organy), absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wykładowca Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.


Na koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową o godz. 15:00.


ks. KR, 08 III 2016 r.

Poświęcenie pamiątkowej tablicy


W środę 17 lutego o godzinie 14.30 nastąpiło poświecenie i oficjalne odsłonięcie postumentu z tablicą upamiętniającą zbiorowy mord w Pokoju w czasie drugiej wojny światowej, dokonany przez wojska Armii Radzieckiej. W dniu 16 lutego zginęło kilkanaście osób, wraz z siostrą Franciszkanka Marią Herais Anną Sonsallą. Po poświęceniu tablicy uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w kościele parafialnym w Pokoju.

Tablice poświęcono dzięki staraniom pana Franciszka Sośnika.

Fragmenty zapisków siostry Sobany, pracującej w 1945 roku w Pokoju:

Później już może w maju, wszystkie leżące zwłoki w domach i ruinach miały być pochowane. I nad Stawem Zofii szukano w gruzach resztki ofiar. Miałyśmy nadzieję, że po siostrze Herais, chociażby krzyżyk od różańca znajdziemy. Niestety nic nie było. W piwnicy znaleziono spalone zwłoki dziecka, kości i resztki, które na razie razem w ogródku zostały pochowane. Później wszystkie zwłoki i szczątki zostały przez księdza proboszcza Ruppricha pochowane na cmentarzu w poświęconej ziemi. Jedne do połowy spalane zwłoki znaleziono za drzwiami. My siostry byłyśmy tej myśli, że to od naszej siostry Herais. Bo zawsze jak rosyjskie wojsko się zbliżało, chroniła się za drzwi, które do małego pokoju prowadziły. Było ich tam 17 osób, między nimi 4 dzieci, które tam zginęły. Nikomu nie udało się uciec. Na sądzie ostatecznym wszystko się wyjaśni. Teraz spoczywają w Bożym Pokoju. Wszyscy należeli do niewinnych ofiar.


ks. KR, 08 III 2016 r.

Wielkopostna pielgrzymka 2016


Pielgrzymka wielkopostna -
Czerna, Paczółtowice, Przeginia.


Czerna to maleńka, malowniczo położona miejscowość w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Krzeszowic. W Czernej znajduje się sanktuarium MB Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. W bocznym ołtarzu kościoła mieści się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVIII wieku, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej. Wokół ołtarza znajdują się liczne wota. Obraz najpierw czczony był przez pustelników, później zaczęły przybywać tu pielgrzymki. Na terenie przyklasztornym zachowało się wiele zabytków, m.in. studnia wykuta w skale, domek pustelniczy oraz stacje drogi krzyżowej.

W Paczółtowicach kościół wzniesiono około roku 1510. Jest późnogotycką świątynią konstrukcji zrębowej zbudowaną z drewna jodłowego, do której czterdzieści lat później dobudowano wieżę, a w XVIII wieku wyposażono ją w wieżyczkę na dachu, już w stylu barokowym. W kościele czczony jest obraz w ołtarzu głównym namalowany w okresie 1460 - 70 przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Z tej racji ta drewniana świątynia jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Paczółtowickiej.

Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini została ustanowiona prawdopodobnie w 1325 r. Pierwotny drewniany kościół powstał w latach 1325-1327, a kolejny murowany został wzniesiony w 1662 r. z fundacji Michała Zebrzydowskiego. Obecny, gruntownie przebudowany w latach 1902-1908. Decyzją biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego, 23 września 2003 r. kościół podniesiony został do rangi sanktuarium. Obiektem szczególnego kultu jest wizerunek Cierpiącego Chrystusa Miłosiernego.

Pielgrzymka dnia 12 marca (sobota), koszt 60 zł.


ks KR, 21 II 2016 r.

Wielki Post 2016


Dla wszystkich zatem Wielki Post w tym Roku Jubileuszowym jest sprzyjającym czasem, by wreszcie móc wyjść z wyobcowania poprzez słuchanie Słowa Bożego oraz uczynki miłosierdzia. Poprzez uczynki względem ciała dotykamy ciała Chrystusa w braciach i siostrach, którzy potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu i nawiedzić, a poprzez uczynki duchowe – dawanie rad, pouczanie, darowanie uraz, upominanie i modlitwę, obcujemy bardziej bezpośrednio z naszą własną grzesznością. Z tego powodu uczynków względem ciała i względem ducha nigdy nie należy od siebie oddzielać. Bowiem właśnie wtedy, gdy dotyka w ubogim człowieku ciała Chrystusa Ukrzyżowanego, grzesznik może otrzymać w darze uświadomienie sobie, że on sam jest biednym żebrakiem.

Słuchanie Słowa i wprowadzanie go w życie przygotowuje nas w najlepszy sposób do świętowania ostatecznego zwycięstwa nad grzechem i nad śmiercią zmartwychwstałego Oblubieńca, Tego, który pragnie oczyścić swą Oblubienicę, która oczekuje na Jego przybycie.

Z Orędzia Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2016.

W Środę Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. W tym dniu Msze św. rano o godz. 7:00 i po południu o godz. 16:30 w Krogulnej i o godz. 18:00 w Pokoju. W czasie każdej Mszy obrzęd poświęcenia i posypania głów popiołem.

W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły, tzn. jakościowy i ilościowy. Rozpoczyna się czas przystępowania do sakramentu pokuty i Komunii św. wielkanocnej. Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach w Wielkim Poście.

Zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (najbliższy piątek godz. 17:30) i Gorzkich Żali (najbliższa niedziela godz. 15:00).


ks. KR, 09 II 2016 r.

Peregrynacja obrazu Jezu ufam Tobie


Otwórzcie drzwi Waszych domów

i przyjmijcie

w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia

wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego!


W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, a zarazem w dniu inauguracji Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia rozpoczęliśmy w naszej parafii peregrynację obrazu Jezu ufam Tobie.

Nawiedzenie jest przyjęciem Jezusa Miłosiernego, który przychodzi, ażeby wskrzeszać miłość, wiarę, nadzieję i udzielać przebaczenia. Jezus powinien w tym czasie stać się nie tylko gościem, ale Panem tego domu i rodziny. Obecność obrazu jest czasem uwielbienia Bożego Miłosierdzia i zawarcia z Nim przymierza na wieki.

Do obrazu dołączony jest MODLITEWNIK NAWIEDZENIA (propozycje modlitw, czytań, śpiewów), a także różaniec z Ziemi Świętej, na którym modlą się wszystkie rodziny oraz księga pamiątkowa, w której wpisujemy nazwisko rodziny przyjmującej obraz
oraz datę nawiedzenia.

Obecnie peregrynacja przebiega na ulicy Namysłowskiej.
Następne ulice to Nowy Świat i Krasickiego.


ks. KR, 05 I 2016 r.

Odwiedziny Kolędowe 2015/2016


1. 29 12 15 wtorek, g. 14:00, ul. Wojska Polskiego (do ronda);
2. 30 12 15 środa, g. 14:00, ul. Rataja (od ul. Wolności); ul. Żeromskiego (do ul. Wojska Polskiego);
3. 31 12 15 czwartek, g. 11:00, Krzywa Góra (od p. Kuczera);
4. 02 01 16 sobota, g. 11:00, ul. 1 Maja - prawa (do ronda), ul. Reja (od ul. 1 Maja);
5. 03 01 16 niedziela, g. 14:00, ul. 1 Maja - lewa (do ronda);
6. 04 01 16 poniedziałek, g. 15:00, ul. Kościelna (do ronda); ul. Brzeska (od ronda); ul. Podleśna (od ul. Brzeskiej);
7. 05 01 16 wtorek, g. 15:00, ul. Winna Góra (od p. Kinur), ul. Opolska (do ronda);
8. 07 01 16 czwartek g. 15:00, ul. Mariacka (do ul. 1 Maja), ul. Sienkiewicza (od ul. 1 Maja); ul. Skośna (do ul. Brzeskiej);
9. 08 01 16 piątek g. 15:00, ul. Średnia (do ul. Mariackiej), ul. Krótka;
10. 09 01 16 sobota g. 11:00, ul. Namysłowska (do ronda);
11. 10 01 16 niedziela, g. 14:00, ul. Krzywa (od ul. 1 Maja), ul. Kolejowa (od ul. Krzywej), ul. Nowy Świat (od ul. 1 Maja), ul. Krasickiego (od ul. Nowy Świat);
12. 11 01 16 poniedziałek, g. 15:00, ul. Wolności (od bloku 38 do ronda);
13. 12 01 16 wtorek, g. 15:00 Krogulna, (od. p. Chmielniaka do p. Szewczyk);
14. 13 01 16 środa, g. 15:00 Krogulna, (od. p. Wizemberg do p. Zelek);
15. 14 01 16 czwartek, g. 15:00 Zieleniec, (od p. Socha do p. Szramowskiej);
16. 15 01 16 piątek, g. 15:00 Zieleniec, (od. p. Zuzel do p. Tomczyk);
17. 16 01 16 sobota, g. 11:00 Zieleniec, (od. p. Zbroszczyk do p. Koziak);
18. 17 01 16 niedziela, g. 14:00 Zieleniec, (od. p. Leśniańskiego do p. Domańskich);
19. 18 01 16 poniedziałek, g. 15:00 Zieleniec, (od. p. Relich do p. Kelmel);
20. 19 01 16 wtorek, g. 15:00 Siedlice (od p. Polańskich); ul. Wolności (bloki 65 i 67); oraz kolęda dodatkowa dla rodzin, które nie mogły przyjąć kolędy w wyznaczonym terminie.


ks. KR, 27 XII 2015 r.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34